Arsenal koki yllättävän 0-3-tappion maanantai-illan valioliigaottelussa. Manageri Arsène Wengerille tappio oli ennätyksellinen. Koskaan aiemmin miehen 21-vuotisen Arsenal-uran aikana joukkue ei ollut hävinnyt neljää Valioliigan vierasottelua peräkkäin.

OptaJoe

@OptaJoe
4 - Arsene Wenger has lost four consecutive away Premier League games as Arsenal manager for the very first time. Dejected.
Wenger itse laittoi Palace-tappion suurelta osin heikon kamppailupelaamisen piikkiin. – Me hävisimme liikaa kaksinkamppailuita ja maksoimme siitä. Ei tähän ole mitään selvää syytä. Me valmistauduimme hyvin. Vaikeaa selittää heti pelin jälkeen, Wenger sanoi BBC Sportille. – En usko, että pelaajani eivät olisi halunneet voittaa. Me hävisimme kaksinkamppailuita ratkaisevilla hetkillä, ja sillä tavalla pelit ratkaistaan tällä tasolla. – Ymmärrän faniemme pettymyksen. Me kaikki olemme syvästi pettyneitä. Tapa, jolla hävisimme tämän ottelun, on hyvin huolestuttava. Palace oli terävänä, he voittivat Chelsean hiljattain, mikä on osoitus heidän tasostaan. – Me olemme vaikeassa jamassa. Tämä tulos ei helpota. Viimeisen kahdeksan kierroksen aikana vain West Ham, Sunderland ja Middlesbrough ovat keränneet vähemmän pisteitä kuin Arsenal. Gunners on tällä hetkellä Valioliigassa kuudentena.

OptaJoe

@OptaJoe
7 - Over the last eight games, only West Ham (5), Sunderland (4) and Middlesbrough (3) have earned fewer points than Arsenal. Struggle.

LUE MYÖS: