Lehti: Manchester United ottaa tarjouksia vastaan laitahyökkääjästään
Kuva: Getty Images
Manchester United on halukas myymään Adnan Januzajn tulevana kesänä. The Telegraph -lehti kertoo, että seura ottaa tarjouksia vastaan.
22-vuotias Januzaj siirtyi Unitedin organisaatioon jo talvella 2011. Edustusjoukkueeseen nousun jälkeen hän on viettänyt kaksi pätkää lainalla muualla – ensin puoli vuotta Borussia Dortmundissa ja tämän kauden kokonaan Sunderlandissa.
Kehitystä ei ole tapahtunut niin nopeasti, kuin Unitedissa olisi haluttu. Usein laitahyökkääjänä pelaava Januzaj on tällä kaudella pelannut kaikki kilpailut mukaan lukien 24 ottelua, mutta tehoja on syntynyt vain yhden maalin ja kolmen maalisyötön verran.
Telegraphin mukaan United ei aio pakottaa myyntiä, mutta sopivan tarjouksen tullessa nuorukainen heivataan laidan muualle. Tämän hetken tietojen mukaan todennäköisin määränpää löytyy Ranskasta tai Italiasta. Lehden mukaan Lyon, Marseille, Monaco, PSG, Roma, Napoli, AC Milan ja Internazionale ovat kaikki ainakin jossain määrin kiinnostuneita.
Januzaj löi itsensä läpi David Moyesin alaisuudessa kaudella 2013-14. Sen jälkeen on ollut vaikeampaa. Valmentajien suusta on kuulunut toistuvasti sellaisia vihjailuja, ettei belgialaisen asenne olisi ihan kohdallaan.
– On turhauttavaa nähdä, kun Adnan Januzajn, James Wilsonin tai Federico Machedan kaltaiset pelaajat pääsevät edustusjoukkueeseen ja lopettavat työnteon siihen. He eivät pelaa, eivät harjoittele niin kovaa, istuvat poreammeissaan eivätkä enää tee sitä, mikä heidät nosti edustusjoukkueeseen, Januzajta Unitedin alle 21-vuotiaissa valmentanut Warren Joyce sanoi tammikuussa.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Roberto De Zerbi: Tottenhamilla on 12 tarpeeksi hyvää pelaajaa
- Liverpool vei kohuteinin saksalaisjättien nenien edestä
- Mestarien liiga 2025–26: Loppuottelu, tulokset, maalipörssi, tv
- Chelsea putosi päätöskierroksella ulos europeleistä – ”Olemme musertuneita”
- Mohamed Salah rikkoi vielä yhden ennätyksen jäähyväisissään
- Valioliiga on uudessa tilanteessa – vastaavaa ei ole tapahtunut 138 vuoteen
- Ottelukeskus: Ottelut, tulokset, sarjataulukko, maalipörssi
- Pep Guardiola piti puheen Manchester Cityn faneille: ”Miksi te rakastatte minua niin paljon?”
- Liverpoolin jättävä Mohamed Salah: ”Itkin tänään enemmän kuin koko elämäni aikana”
- Arsenal teki historiallisen tempun – kukaan muu Valioliigassa ei ole kyennyt samaan
- Valioliiga on uudessa tilanteessa – vastaavaa ei ole tapahtunut 138 vuoteen
- Liverpool vei kohuteinin saksalaisjättien nenien edestä
- Mohamed Salah rikkoi vielä yhden ennätyksen jäähyväisissään
- Arsenal teki historiallisen tempun – kukaan muu Valioliigassa ei ole kyennyt samaan
- Roberto De Zerbi: Tottenhamilla on 12 tarpeeksi hyvää pelaajaa
- West Ham putosi – nyt puhuu kapteeni Jarrod Bowen
- Chelsea putosi päätöskierroksella ulos europeleistä – ”Olemme musertuneita”
- Päätös nopeasti: Tässä on Pep Guardiolan uusi työ
- Sunderland mukaan, Chelsea ulos – nämä Valioliiga-joukkueet pääsivät europeleihin
- Thomas Tuchel yllätti – Arsenalin teinisensaatio mukaan MM-kisaleirille