Lisää valtaa siirtymässä Aasiaan? – Kiinalaisyritys harkitsee valioliigaseuran ostoa

The Times kertoo, että kiinalainen markkinointiyritys Double-Edged Sports (Desports) harkitsee ostavansa osuuden Crystal Palacesta. Desports omistaa myös espanjalaisseura Granadan, jonka putoaminen La Ligasta varmistui lauantaina. Granadan Desports osti viime vuonna.
Varsinaista tarjousta ei ole vielä tehty, mutta yrityksen edustajat ovat jo keskustelleet David Blitzerin ja Josh Harrisin kanssa. Blitzer ja Harris omistavat 36 prosenttia Crystal Palacesta. Miehet ostivat osuutensa Palacesta vasta joulukuussa 2015, joten on epävarmaa, ovatko he halukkaita myymään.
Desportsin pomo Jiang Lizhang tuntee Blitzerin ja Harris koripallosarja NBA:n kautta. Desports omistaa osan Minnesota Timberwolvesista ja Blitzer ja Harris omistavat Philadelphia 76ersin.
Crystal Palacen puheenjohtaja Steve Parish omistaa Crystal Palacesta 18 prosenttia ja on jo tehnyt selväksi, että hän ei ole valmis omaa osuuttaan myymään.
Aloita sijoittaminen – eToro tarjoaa asiantuntijoiden alustan 0%:n palkkiokuluilla!
- eToron kautta sijoitat asiantuntijoiden kanssa.
- Ei piilokuluja – eTorossa jopa 0%:n* palkkiokulut.
- eToro tarjoaa pääsyn 3 500:aan eri omaisuuserään, kuten osakkeisiin, ETF:iin, indekseihin ja valuuttoihin.
*= 0%:n palkkiokulut koskevat vain osakkeita. Tämänhetkinen hinnanerosopimusprosentti on 76.
Aloita sijoittaminen tästä!- Rio Ferdinandia rasistisesti solvannut mies sai puolen vuoden vankeustuomion
- Tottenhamin apuvalmentaja halutaan toiseen seuraan – näin kommentoi Ange Postecoglou
- Roy Hodgson pyysi anteeksi kannattajilta – ”Olen heille velkaa”
- Mikel Arteta ei aio muuttaa käytöstään rangaistuksestaan huolimatta – ”En tiedä kuinka pystyisin lopettamaan”
- Wolverhampton hyllytti pelaajansa tammikuun loppuun saakka – ”Hän on pyytänyt anteeksi”
- Ansu Fatin loukkaantumisesta lisätietoa – Brightonin lainataituri sivussa pitkään
- Manchester Unitedin kapteeni on kellottanut koko Euroopan suurimmat peliminuutit
- Erik ten Hag kommentoi Marcus Rashfordin penkitystä
- Pep Guardiola ei näe Man Cityn pelaajalle käyttöä: ”Olen niin pahoillani”
- Manchester United rohmusi palkintopöydän tyhjäksi
- Independent: Manchester United asetti kolme kallispalkkaista pelaajaa myyntiin
- Tottenhamille taas lunta lupaan! Tappio paikallisottelussa
- Jürgen Klopp vahvisti seuraavan Liverpool-tähden loukkaantumisen
- Tottenhamin ex-kapteeni istuu syrjässä ilman yhtäkään peliminuuttia – näin kommentoi Ange Postecoglou
- Valioliiga-seura eristi johtopelaajiaan edustusjoukkueesta
- Avainpelaajan poissaolo yhdistää Manchester Cityn neljää edellistä tappiota
- Fantasy Premier League: Peliviikko 16 – loukkaantumisia ja keltaisia lippuja
- Teemu Pukki kertoo dokumentissa, missä Norwichin kotiottelussa oli paras tunnelma: ”Ei me pelaajatkaan uskottu ennen peliä, että voitaisiin voittaa”
- Pep Guardiola väittää Aston Villan taistelevan Valioliigan mestaruudesta – näin Unai Emery vastasi
- Valioliigan nopein pelaaja opiskeli Usain Boltia parantaakseen erikoiskykyään – ”Silloin juokset nopeammin”