Suomalaisvahti torjui joukkueensa cup-finaaliin

Kuva: Getty Images
Huuhkajien mukaan maaliskuussa valittu, mutta loukkaantumisen vuoksi maajoukkueesta vetäytynyt Anssi Jaakkola oli seuransa Readingin reservijoukkueen maalin suulla, kun joukkue raivasi tiensä Premier League Cupin loppuotteluun. Premier League Cup on reservijoukkueille, eli virallisesti alle 23-vuotiaiden joukkueille laadittu oma cup-kilpailu.
Reading U23 voitti vappuaattona välierässä Norwichin reservimiehistön maalein 4-1. 30-vuotias Jaakkola oli voitokkaan ryhmän yksi harvoja kokeneempia pelaajia. Otteluissa sallitaan joukkueille kolme yli 23-vuotiasta kenttäpelaajaa sekä yksi yli-ikäinen maalivahti.
Readingin finaalivastustaja ratkeaa tänään pelattavassa toisessa välierässä, jossa ovat vastakkain Swansea ja Portsmouth.
Cupissa pelattiin kahdeksan neljän joukkueen lohkoa sisältänyt lohkovaihe, josta Reading selvisi jatkoon oman lohkonsa voittajana. Sen lohkovaiheen vastustajia olivat Sheffield United, Birmingham ja Stoke. Pudotuspelivaiheessa Reading oli ennen sunnuntaita pudottanut jo Middlesbrough’n ja Newcastlen.
Reservijoukkueiden cup on kilpailuna varsin tuore, sillä meneillään on vasta neljäs kausi. Aiemmin cupissa pelasivat alle 21-vuotiaiden joukkueet, mutta tästä kaudesta alkaen alle 23-vuotiaiden ryhmät. Readingillä on finaalista kokemustakin, sillä se voitti cupin historian ensimmäisen loppuottelun vuonna 2014 Manchester Cityä vastaan. Kaksi edellistä voittajaa ovat Southampton ja West Ham.
Readingin edustusjoukkue tavoittelee nousua Valioliigaan, sillä se on mukana Mestaruussarjan nousukarsinnoissa. Jaakkola on edustusjoukkueen kakkosvahti, mutta ei ole pelannut tällä kaudella ainuttakaan sarjaottelua.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Hattutemppu ja kuuden maalin trilleri – näin pelattiin Valioliigassa
- Nyt jysähti: Valioliigassa valmentajapotkut heti pelin jälkeen
- Uudet potkut tulossa? Kriisiseuralle rökäletappio
- Mikel Arteta kertoi mielipiteensä Viktor Gyökeresin maalittomasta putkesta
- Pep Guardiola olisi halunnut kohdata Jack Grealishin: ”Ehkä muuttaisin sen säännön”
- Wayne Rooney kyseenalaisti Marcus Rashfordin väitteen
- Oliver Glasner: Marc Guéhi jättää Crystal Palacen ensi kesänä
- Pep Guardiola vahvisti: Rodri edelleen loukkaantuneena
- Ange Postecoglou: Jos saan aikaa, voitan pokaalin
- Arne Slot: Alexander Isakin harjoituskausi on päättynyt – nyt saa odottaa maaleja
- Roy Keane haluaisi yhden tietyn nimen Manchester Unitedin päävalmentajaksi
- Wayne Rooney kyseenalaisti Marcus Rashfordin väitteen
- Oliver Glasner: Marc Guéhi jättää Crystal Palacen ensi kesänä
- Arne Slot: Alexander Isakin harjoituskausi on päättynyt – nyt saa odottaa maaleja
- Pep Guardiola olisi halunnut kohdata Jack Grealishin: ”Ehkä muuttaisin sen säännön”
- Ange Postecoglou: Jos saan aikaa, voitan pokaalin
- Owen Hargreaves ei ymmärrä Manchester Unitedin ratkaisua: ”Olisi korjannut useamman ongelman”
- Fantasy Premier League: GW8 – kolme joukkuetta, joiden kelkkaan kannattaa hypätä
- Mikel Arteta kertoi mielipiteensä Viktor Gyökeresin maalittomasta putkesta
- Pep Guardiola vahvisti: Rodri edelleen loukkaantuneena