Valioliigan nousukarsinnan toinen osapuoli ratkesi dramaattisesti vasta rankkarikisassa
Kuva: Getty Images
Jos oli Reading omassa välieräparissaan vain niukasti Fulhamia parempi, niin Mestaruussarjan playoffien toisessa parissa meni vielä tiukemmaksi. Nousukarsinnan toinen joukkue selvisi vasta rangaistupotkukilpailun jälkeen.
Sheffield Wednesday ja Huddersfield pelasivat avausosassa Huddersfieldissa maalittoman tasapelin. Wednesdayn kotipeli Hillsborough’lla päättyi varsinaisen peliajan jälkeen 1-1. Koska näissä peleissä ei vierasmaalisääntöä tunneta, mentiin jatkoajalle.
Otteluparia oli pelattu yhteensä 141 minuuttia, kunnes Sheffield Wednesdayn Steven Fletcherin puskumaali vei isännät lähelle toista peräkkäistä nousukarsintafinaaliaan. Huddersfieldin täsmävaihtomies Collin Quaner osoittautui kuitenkin nappiratkaisuksi manageri David Wagnerilta.
Quaner lähetti varsinaisella peliajalla parissakymmenessä minuutissa kuusi tai seitsemän hyvää keskitystä laidaltaan, ja yhden näistä ohjasi 73. minuutilla Wednesday-puolustaja Tom Lees omaan verkkoon. Keskitys oli Quanerin ensimmäinen kosketus palloon pelissä.
Jatkoaika oli todella vauhdikasta ja räväkkää peliä. Ensimmäistä puolikasta hallitsi kotijoukkue Wednesday ja etenkin aiemmin Huddersfieldissa pelannut Jordan Rhodes piti Terrieri-vahti Danny Wardin kiireisenä. Huippupaikan sai myös maalitykki Fernando Forestieri, mutta saksalaistoppari Michael Hefele blokkasi vedon viime hetkellä.
109. minuutilla Huddersfield-fanit taisivat jo tuulettaa, mutta Nahki Wellsin veto pöllytti vain sivuverkkoa. Maaleja ei jatkoajalla nähty ja edessä olivat rankkarit.
Sankariksi nousi Huddersfieldin Liverpoolista lainaama maalivahti Danny Ward, joka torjui Wednesdayn ensimmäisen vetäjän Sam Hutchinsonin rankkarin. Huddersfield upotti neljä ensimmäistä pilkkuaan ja oli jo toinen jalka finaalissa. Sitten esiin astui Sheffieldin kokenut Keiren Westwood, joka puolestaan pysäytti Huddersfieldin viimeisen laukojan Jack Paynen vedon. Payne oli otettu kentälle vasta jatkoajalla.
Kotiyleisön toiveet olivat jälleen hengissä, mutta Ward veti pidemmän korren. Sheffieldiltä oli viimeisenä vetovuorossa Forestieri, mutta walesilaistorjujan hermot pitivät hienosti argentiinalaista vastaan. Ward otti rankkarikisan toisen torjuntansa ja niinpä Huddersfield lähtee tavoittelemaan seurahistorian ensimmäistä valioliiganousua Anssi Jaakkolan Readingia vastaan. Perinteitä Terriereillä toki on, sillä se voitti jo 1920-luvulla kolme kertaa peräkkäin Englannin mestaruuden.
Ennen ottelua Huddersfieldin yhdysvaltalais-saksalainen manageri David Wagner oli todennut näin:
– Mielestäni rankkareita ei voi harjoitella. Välierässä on aivan toinen ilmapiiri. Olemme kuitenkin luottavaisia. Kaikki tietävät, että saksalaiset pystyvät voittamaan rankkarikisoja.
Lienee turha mainita, että Huddersfieldin kaksi ensimmäistä vetäjää olivat saksalaisia, ja kumpainenkin upotti pilkkunsa vuorenvarmasti.
Nousukarsinnan finaali pelataan Wembleylla sunnuntaina 29.5. Joukkueet saavat nyt siis oikeastaan kauden pisimmän tauon.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Norjan maajoukkuepelaaja herättää kiinnostusta Valioliigassa – hintalappu selvillä
- Telegraph: Newcastle etsii korvaajaa Anthony Gordonille – tässä ykkösvaihtoehto
- BBC: Arsenal yrittää ryövätä PSG-lahjakkuuden ilman siirtokorvausta!
- Emi Martínez herätti suurseuran kiinnostuksen
- Tottenhamista kenkää saanut Thomas Frank puhui tulevaisuudestaan
- Jättisiirto muhii: Man Unitedin floppihyökkääjä ulos, 70 miljoonan maalitykki sisään?
- Liverpool-pelaaja vihjailee lähdöllä seurasta: ”Täytyy etsiä minuutteja muualta”
- Hurja huhu: Liverpoolin huippulupaus Saksaan?
- Real Madrid ei ole sittenkään kiinnostunut Manchester Cityn tähdestä
- Virallista: Andy Robertson löysi uuden seuran
- Virallista: Andy Robertson löysi uuden seuran
- Kuka oli Valioliiga-pelaajien mielestä kauden paras? Kuuden kärki julki
- Hurja huhu: Liverpoolin huippulupaus Saksaan?
- Marquinhos lohdutti Gabrielia Arsenalin finaalitappion jälkeen – ”Sanoin hänelle, että…”
- Real Madrid ei ole sittenkään kiinnostunut Manchester Cityn tähdestä
- Liverpool-pelaaja vihjailee lähdöllä seurasta: ”Täytyy etsiä minuutteja muualta”
- Virgil van Dijk kertoi mielipiteensä Arne Slotin potkuista
- Toimittaja: Tottenham hamuaa vakoilun kohteeksi joutunutta pelaajaa
- Jättisiirto muhii: Man Unitedin floppihyökkääjä ulos, 70 miljoonan maalitykki sisään?
- Real Madridin vaaliehdokas lupasi faneille Erling Haalandin – näin kommentoi Florentino Pérez