Arsenal vahvisti tällä viikolla ensimmäisen kesähankintansa Schalke-puolustaja Sead Kolasinacin (lue uutinen). 23-vuotias bosnialainen siirtyi Tykkimiehiin ilmaiseksi sopimuksensa Bundesliigaseuran kanssa päätyttyä viime kauteen.

Kolasinacia on kutsuttu muun muassa lempinimillä, tuhoaja, tankki ja Bosnian Hulk. Laitapuolustaja itse kuitenkin tottelee yksinkertaisempaa nimeä.

– Itse pidän siitä, että minua sanotaan Seoksi. Se on lempinimeni. Olisin tyytyväinen, jos äijät kutsuisivat minua sillä nimellä, Kolasinac sanoi Arsenal Playerille.

Kolasinac on viettänyt koko ammattilaisuransa Schalkessa. Bosnialainen avasi viime kaudella 24 sarjaottelussa ja teki kolme maalia. Myös maalisyöttöjä kertyi viisi kappaletta.