Stoke lähellä Tottenham-puolustajan hankintaa – Siirtosummasta jo päästy sopuun?
Kuva: Getty Images
Stoke on hyvin lähellä vahvistaa rivejään Tottenhamin keskuspuolustajalla Kevin Wimmerillä. Sky Sportsin mukaan Stoke ja Tottenham ovat jo sopineet 15 miljoonan punnan (16,22 miljoonan euron) siirtokorvauksesta, ja seuraavaksi Wimmeriä odotetaan Stoken lääkärintarkastukseen.
Vaikka Wimmer onkin saanut reilun kahden Tottenham-kautensa aikana vain rajoitetusti peliaikaa, on Spurs tekemässä topparilla mukavasti voittoa. Tottenham nimittäin maksoi miehestä Bundesliigan Kölnille kesällä 2015 4,3 miljoonaa puntaa, eli alle kolmanneksen nyt spekuloidusta myyntihinnasta.
24-vuotias Wimmer pelasi vakuuttavan kauden Kölnin palattua Bundesliigaan kaudeksi 2014-2015, ja nousi yhdeksi sarjan luotettavimmista puolustajista. Tottenhamissa läpimurron tekeminen on kuitenkin ollut vaikeaa belgialaisten Jan Vertonghenin ja Toby Alderweireldin muodostaessa yhden Valioliigan parhaista topparipareista.
Kahden ensimmäisen kautensa aikana Wimmer pääsi pelaamaan 15 valioliigaottelussa lähinnä jommankumman (tai molempien) belgialaisen poissaollessa. Tällä viikolla itävaltalaisen asema Spursin puolustajahierarkiassa kuitenkin heikkeni entisestään, kun Tottenham osti seuran ennätyssummalla kolumbialaisen Davinson Sánchezin Ajaxista.
Kauden kahta ensimmäistä valioliigaottelua Wimmer seurasi vaihtopenkiltä, mutta Sánchezin saapuminen pudotti miehen kokonaan ulos kokoonpanosta.
Mikäli kauppa toteutuu, tulee Wimmeristä Stoken kesän seitsemäs uusi hankinta. Aiemmin manageri Mark Hughes on vahvistanut ryhmänsä puolustusta Josh Tymonilla, Kurt Zoumalle ja jo viime kaudella seurassa lainalla pelanneella Bruno Martins Indillä.
Wimmer on pelannut Itävallan maajoukkueessa kahdeksan ottelua. Syyskuun MM-karsintapelien pelaajavalinnoissa hän sai tyytyä varamiehen rooliin.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Valioliigasta neljä joukkuetta eurokisojen välieriin! Yhdelle tuli karmea takaisku voitossa
- BBC: Chelsea on paukauttamassa uutta jättisopimusta
- Arsenalin ex-maalivahti Alexander Manninger, 48, on kuollut
- Nyt se on varmaa: Valioliiga-tähti lähtee
- Valioliigan maalitykki joutuu kärsimään polvivammasta loppuelämänsä ajan: ”Tämä on henkisesti vaikeaa”
- Didier Deschamps lähetti tukensa Hugo Ekitikélle: ”Hän on todella pettynyt”
- Näin Mikel Arteta reagoi Mestarien liigan välieräpaikkaan
- Tappioton Arsenal Mestarien liigan välieriin
- Kova huhu: Aston Villa tähyää huippuhankintaa Manchester Citystä
- Kova päätös: Harry Maguirelle lätkäistiin lisää pelikieltoa – syynä kiroilu
- Tappioton Arsenal Mestarien liigan välieriin
- Tottenhamille vihdoin huippu-uutisia – avainpelaaja palaa harjoituksiin
- Näin Mikel Arteta reagoi Mestarien liigan välieräpaikkaan
- Espanjalaismediassa täysi lyttäys Marcus Rashfordille – kova väite tulevaisuudesta
- Kova huhu: Aston Villa tähyää huippuhankintaa Manchester Citystä
- Kova päätös: Harry Maguirelle lätkäistiin lisää pelikieltoa – syynä kiroilu
- Didier Deschamps lähetti tukensa Hugo Ekitikélle: ”Hän on todella pettynyt”
- Valioliigan maalitykki joutuu kärsimään polvivammasta loppuelämänsä ajan: ”Tämä on henkisesti vaikeaa”
- Paul Scholes: Arsenal ei tule voittamaan Valioliigan mestaruutta
- Bournemouth etsii uutta päävalmentajaa – tässä ykköskandidaatti