West Hamista lähteneeltä pelaajalta rajua kritiikkiä valmentaja Slaven Bilicille: ”Tein sen selväksi”

Aston Villa vahvisti äskettäin miehistöään West Hamista saapuvalla Skotlannin maajoukkuepelaaja Robert Snodgrasilla. 29-vuotias laitahyökkääjä siirtyi Villaan kauden lainasopimuksella, johon sisältyy osto-optio.
Snodgrass teki syksyllä 2016 Hullissa seitsemän maalia ja siirtyi tammikuussa 10,2 miljoonan punnan siirtosummalla West Hamiin. West Hamissa maalitili jäi kuitenkin kokonaan avaamatta, eikä manageri Slaven Bilic nähnyt miehelle enää käyttöä ryhmässään.
Nyt Snodgrass on antanut Bilicin kuulla kunniansa ja syyttää tätä omasta epäonnistumisestaan. Skotin mukaan Bilic halusi itsepintaisesti peluuttaa tätä vasemmalla laidalla Dimitri Payet’n suorana korvaajana. Snodgrass itse pelaa mieluiten oikealla laidalla tai kymppipaikalla.
– Viime kaudella vahvuuteni olivat maalien tekemisessä ja alustamisessa, ja teinkin sitä kauden ensimmäisellä puoliskolla Hullissa. West Hamissa manageri peluutti minua väärällä pelipaikalla. Totta puhuen sitä ei ollut helppo hyväksyä, Snodgrass sanoo Birmingham Mailissa.
– Joskus sitä silti nielee kaiken ja pelaa missä tahansa. Saadakseen pelaajista parhaan esiin heitä pitää kuitenkin peluuttaa heidän parhailla pelipaikoillaan. Niin helppoa se on.
Aiemmin myös Leedsissä ja Norwichissa pelannut Snodgrass yritti tehdä kantansa selväksi myös Bilicille.
– Olen tehnyt maaleja ja syöttänyt maaleja kaikkialla, missä olen pelannut. Sanoin managerille: Yrität tehdä minusta Payet’n korvaajan, mutta se ei ole pelipaikkani.”
– Tein sen hänelle selväksi. Sanoin hänelle myös ennen tämän kauden alkua, että haluan sarjan otteluita omalla pelipaikallani. Siksi tulin lopulta tänne. Täällä minulla on manageri (Steve Bruce), joka tietää, millainen pelaaja olen.
Snodgrassin mukaan West Hamissa oli myös melkoisesti kommunikaatiovaikeuksia.
– En pitänyt siitä, etten tiennyt, mitä West Hamissa tapahtuu. Kukaan ei puhunut minulle West Hamissa. Se tuntui oudolta.
Slaven Bilicin asemasta West Hamissa on alettu käydä spekulaatioita, sillä Hammersin kauden alku on ollut surkea. Kovia satsauksia siirtomarkkinoilla tehnyt West Ham on hävinnyt kaikki kolme otteluaan ja on päästänyt yhteensä kolme maalia.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Chelsea avasi seurajoukkueiden MM-kisat heikon yleisömäärän edessä
- Chelsea kiinnostunut lupaavasta belgialaislaiturista
- Gareth Bale ja kumppanit yrittävät ostaa seuran Englannista
- Bournemouth löysi korvaajan Milos Kerkezille
- João Pedro Newcastlen kiikarissa
- Valioliiga-nousija Leeds teki kesän ensimmäisen hankintansa
- MEN: Manchester United edelleen luottavainen Bryan Mbeumon hankinnan suhteen
- Manchester United asetti Rasmus Højlundille hintalapun
- Palaako João Félix Portugaliin? – ”Hänen on osoitettava se”
- Theo Walcott: Englannin maajoukkueella yksi suuri ongelma – ”En pidä tästä”
- Gareth Bale ja kumppanit yrittävät ostaa seuran Englannista
- Chelsea avasi seurajoukkueiden MM-kisat heikon yleisömäärän edessä
- Manchester United asetti Rasmus Højlundille hintalapun
- Valioliiga-nousija Leeds teki kesän ensimmäisen hankintansa
- Chelsea kiinnostunut lupaavasta belgialaislaiturista
- Bournemouth löysi korvaajan Milos Kerkezille
- João Pedro Newcastlen kiikarissa
- Manchester Cityn uusi hankinta tavoittelee Ballon d’Oria: ”Siksi olen täällä”
- Palaako João Félix Portugaliin? – ”Hänen on osoitettava se”
- Man City ei ole saanut Jack Grealishistä yhtään tarjousta – mitä seuraavaksi?