Saksalaisluotsi antoi rukkaset Leicesterille – Nyt harkinnassa managerin ryöstö valioliigakilpailijalta
Kuva: Getty Images
Kauden 2015-2016 valioliigamestari Leicester on ollut tiistaista lähtien uuden valmentajan haussa. Seura erotti managerinsa Craig Shakespearen vain kahdeksan kuukauden ja 24 ottelun mittaisen työrupeaman jälkeen.
Toistaiseksi joukkuetta valmentaa Shakespearen kakkosmies Michael Appleton, mutta Leicesterillä on mediatietojen mukaan tähtäimessään paljon kovemmat nimet. Yksi näistä on ollut saksalainen Thomas Tuchel.
44-vuotias Tuchel teki hyvää työtä Mainzissa ja Borussia Dortmundissa, jonka hän johdatti viime kauden päätteeksi Saksan cup-mestaruuteen. Kauden päätteeksi Tuchel sai kuitenkin lähteä Dortmundista seurajohdon kanssa vallinneiden erimielisyyksien takia.
Jäätyään työttömäksi Tuchel on nostettu huhuissa ehdolle lähes jokaiseen huippusarjoissa vapautuneeseen valmentajanpestiin. Keskiviikkona Tuchel, jota pidettiin thaimaalaisten seuraomistajien suosikkiehdokkaana tehtävään, antoi kuitenkin Leicesterille omaehtoisesti rukkaset. Saksalaisen Skyn mukaan Tuchel on sinänsä työskentelystä Valioliigassa kiinnostunut, mutta Leicester ei ole mieluisa työpaikka.
Huhuissa esille on nostettu myös muun muassa Roberto Mancinin nimi. Mancini pelasi itsekin Leicesterissä viiden pelin ajan kesällä 2001 juuri ennen pelaajauransa päättymistä.
Myös valmentajauransa käytännössä pakettiin laittaneita Louis van Gaalia ja Sam Allardycea on tehtävään ehdotettu, mutta ilmeisesti turhaan. Yhtenä kärkiehdokkaista pidetty Chris Coleman puolestaan neuvottelee maajoukkuepestinsä jatkosta Walesin jalkapalloliiton kanssa. Niin ikään huhuissa pyörivä Carlo Ancelotti olisi Leicesteriltä jättimäinen kaappaus, mutta italialainenkin on aiemmin vakuutellut haluavansa pitää valmentamisesta sapattivuoden saatuaan Bayern Münchenistä potkut.
Telegraphin mukaan Leicester pohtiikin kaappausta suoraan valioliigakilpailijan riveistä. Seurajohdon harkinnassa on lähestyä virallisia teitä Burnleyn manageri Sean Dychea. Dychen nimen sanotaan nousseen esille Leicesterin johtokunnan keskiviikkoisessa kokouksessa.
Dyche allekirjoitti viime kauden loppupuolella Burnleyn kanssa jatkosopimuksen, jossa on 2,5 miljoonan punnan (2,78 miljoonan euron) ulosostopykälä. Managerin menettäminen olisi hienosti kautensa aloittaneelle Burnleylle kova kolaus. Erityisesti pitävällä puolustuksella menestynyt Burnley on Valioliigassa sijalla 7.
Leicesterin pyrkimyksenä on löytää uusi päävalmentaja ennen ensi viikon sunnuntain kotiottelua Evertonia vastaan.
Tuchelin kieltäytymisestä kertoivat muun muassa saksalaissivustot sport.de, Sportbuzzer ja T-online.
Seuraa meitä myös Facebookissa ja Twitterissä. Facebookissa käydään kovimmat jälkipuinnit ja Twitteristä tavoitat kaikki uutisemme reaaliajassa!
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Bruno Fernandesista pelaajayhdistyksen vuoden pelaaja? Näin Michael Carrick kommentoi
- ”Kertoo paljon hänestä” – Näin Arne Slot reagoi Mohamed Salah’n peliesitykseen
- Michail Antonio: Graham Potter savusti minut ulos West Hamista
- Eddie Howe otti kantaa Sandro Tonalin tilanteeseen
- Gary Neville: Manchester Unitedin on vahvistettava tätä pelipaikkaa kesän siirtoikkunassa
- Liverpool hirmuvireessä Mestarien liigassa – Tottenham palasi voittokantaan
- Hirvittävä kylvetys! Newcastle murskatappiolla ulos Mestarien liigasta
- Daily Mail: Manchester United pelaa Suomessa tänä vuonna
- Chelsea-tähti otti kantaa siirtohuhuihin
- Pep Guardiola vastasi kysymykseen tulevaisuudestaan
- Liverpool hirmuvireessä Mestarien liigassa – Tottenham palasi voittokantaan
- Näin Arne Slot vastasi Liverpool-kannattajien buuauksiin
- Hirvittävä kylvetys! Newcastle murskatappiolla ulos Mestarien liigasta
- Daily Mail: Manchester United pelaa Suomessa tänä vuonna
- Kyle Walker haluaisi edustaa vielä yhtä seuraa urallaan: ”En tiedä, haluavatko he minua sinne”
- Chelsea-tähti otti kantaa siirtohuhuihin
- Arsenal-legendalta ennennäkemätön temppu valmentajana
- Pep Guardiola vastasi kysymykseen tulevaisuudestaan
- Tottenhamin tähdeltä raju purkautuminen: ”Täyttä puppua”
- Chelsea on ihmeissään – kuka vuotaa tietoja?