Argentiina jälleen tuuliajolla – Nigerian valioliigapelaajat panivat kentällä hyrskynmyrskyn

Argentiinan jalkapallomaajoukkueen vaikeuksista on kirjoitettu yllinkyllin viimeisen reilun vuoden aikana. Albiceleste selvisi vain täpärästi ensi kesän MM-turnaukseen Lionel Messin viimeisessä karsintapelissä tekemän hattutempun ansiosta, mutta yleisesti ottaen esitykset ovat olleet kaikkea muuta kuin vakuuttavia.
Tiistai-iltakaan ei Argentiinan ryhtiliikkeestä anna signaalia, sillä joukkue romahti 2-4 -tappiolukemiin Nigeriaa vastaan johdettuaan ottelua jo kahdella maalilla.
Tälläkin kertaa Argentiinan tappio tuli ilman Messiä kentällä, mutta täysin varamiehisellä ryhmällä Jorge Sampaolin joukkue ei silti liikkeellä ollut. Pelasivathan avauskokoonpanossa muun muassa Javier Mascherano, Nicolas Otamendi, Angel Di María, Paulo Dybala ja joukkueen toisen maalin tehnyt Sergio Agüero.
Nigerian tehoista vastasivat ennen muuta valioliigapelaajat. Leicesterin Kelechi Iheanacho teki yhden maalin ja syötti kaksi, ja Arsenalin Alex Iwobi puolestaan maalasi kaksi kertaa. Niin ikään Leicesteriä edustava Ahmed Musa alusti Iwobin maaleista jälkimmäisen.
The last time I was this excited about a Nigerian match was the 2:2 friendly against Italy at Craven Cottage or so.
#ARGNIG
#RohrRoars
#Argentina
#Nigeria
Vaikka nigerialaisilla onkin tänään hymy herkässä, voi joukkueen maalivahti Daniel Akpeyin toiminta kuitenkin nostattaa hieman kurttuja otsalle.
Nigeriasta on tulossa Argentiinalle melkoinen peikko, sillä edellisen kerran Argentiinan verkkoon oli tehty neljä maalia heinäkuussa 2011, ja tuolloinkin asialla oli Nigeria.
Seuraa meitä myös Instagramissa, Facebookissa ja Twitterissä. Instagramissa näet kätevästi mielenkiintoisimmat uutisemme, Facebookissa käydään kovimmat jälkipuinnit ja Twitteristä tavoitat kaikki uutisemme reaaliajassa! Meidät löydät myös Snapchatista nimellä valioliiga.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Nottinghamilta kaksi viime hetken hankintaa
- Chelsean hyökkääjä vaihtaa maisemaa jättidiilissä
- Harvey Elliott vaihtaa seuraa jättisummalla
- Manchester United hankki uuden maalivahdin
- Vahvistus: Newcastle täräytti hurjan hankinnan kärkeen
- Fulhamin siirtoennätys murskaksi viime hetkellä!
- Jadon Sancho: Valioliiga-laina
- Nyt se on varmaa! Alexander Isakille ennätyssiirto
- Sunderland vahvistuu viime hetkillä
- Arsenal päästi maajoukkuepelurin menemään
- Harvey Elliott vaihtaa seuraa jättisummalla
- Vahvistus: Newcastle täräytti hurjan hankinnan kärkeen
- Nyt se on varmaa! Alexander Isakille ennätyssiirto
- Liverpool kauppasi puolustajan Italian Serie A:han
- Manchester United hankki uuden maalivahdin
- Jadon Sancho: Valioliiga-laina
- Chelsean hyökkääjä vaihtaa maisemaa jättidiilissä
- Arsenal päästi maajoukkuepelurin menemään
- Fulhamin siirtoennätys murskaksi viime hetkellä!
- Nottinghamilta kaksi viime hetken hankintaa