Luvut julki: Näiden valioliigajoukkueiden pelipaitoja myydään eniten – Man City nousijajoukkueen takana
Manchester United on edelleen Englannin suurin – jos asiaa tarkastellaan pelipaitamyynnin kautta.
Suuri urheiluvälinekauppa Sports Direct julkisti lukuja pelipaitamyynnistään. United on aivan omissa luvuissaan. Yhtiön tällä kaudella myymistä valioliigajoukkueiden pelipaidoista noin joka kolmas (32 %) on ollut Unitedin paita.
Toiseksi suosituin joukkue on Liverpool, jonka lukema kokonaismyynnistä on ollut 21 prosenttia. Seuraavina tulevat Arsenal (15 %), Chelsea (10 %) ja Tottenham (8 %).
Manchester City on pelannut upean alkukauden, mutta peliesitykset eivät ainakaan vielä näy paitamyynnissä. Sports Directin myymistä paidoista vain neljä prosenttia on ollut Cityn paitoja. Edelle kiilaa edellä mainittujen lisäksi vahvan kannattajapohjan omaava Newcastle (7 %).
On muistettava, että Sports Directin luvut eivät välttämättä kerro kokonaistilanteesta. Paitoja voidaan ostaa myös kilpailevilta urheiluvälineliikkeiltä ja suoraan seurojen verkkokaupoista.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Fantasy Premier League: GW 11 – katso parhaat korvaajat Reijndersille
- Aston Villa solmi jättisopimuksen avainpelaajansa kanssa
- Chelsea-luotsi närkästyi Wayne Rooneyn kommenteista
- ”Yksi kesän parhaista hankinnoista” – Mikel Arteta ylistää entistä suojattiaan
- Emiliano Martínez siirretty sivuun Aston Villan kapteenistosta
- Thomas Tuchel nimesi Englannin maajoukkueen – avasi Jude Bellinghamin roolia: ”Se on hänen paras pelipaikka”
- Apuvalmentaja: Marco Silva ansaitsisi pestin Valioliigan huippuseurassa – ”Olen varma siitä”
- Newcastlen avainpelaaja puhui tulevaisuudestaan: ”En halua sanoa, että olen täällä kymmenen vuotta…”
- Näin englantilaiset pelasivat eurokentillä torstaina – Aston Villan pelissä protesteja
- Mauricio Pochettino haluaa takaisin Valioliigaan
- Näin englantilaiset pelasivat eurokentillä torstaina – Aston Villan pelissä protesteja
- Mauricio Pochettino haluaa takaisin Valioliigaan
- Jättipaljastus: kansainvälisessä läpimurrossaan epäonnistunut hyökkääjä kiinnostaa jälleen Valioliiga-seuroja
- AS: Crystal Palacen pelaajan palkkapyyntö oli liian iso Real Madridille
- Telegraph: Wolvesin ykkösvaihtoehto on tässä
- Newcastlen avainpelaaja puhui tulevaisuudestaan: ”En halua sanoa, että olen täällä kymmenen vuotta…”
- Seurapomo: Tällaisia pelaajia Manchester United tarvitsee joukkueeseensa
- Lisätietoja Arsenalin loukkaantumistilanteesta – tähtipelaajat palaamassa pian pelikentille
- Manchester Cityn ja Borussia Dortmundin välillä oli epäreilut jaot
- Slavia Prahan kapteeni antoi pyyhkeitä Arsenalin taktiikasta: ”Se on kai otettava kohteliaisuutena”