Historiallisen sukelluspelikiellon saaneen pelaajan valmentaja: ”Vaarallinen ennakkotapaus”
Kuva: Getty Images
Evertonin hyökkääjä Oumar Niasse pääsi valioliigahistoriaan keskiviikkona, sillä hänestä tuli ensimmäinen pelaaja, jolle FA mätkäisi jälkikäteen kahden ottelun pelikiellon sukeltamisesta. Pelikiellot videotarkastelun perusteella otettiin Englannissa käyttöön tällä kaudella, mutta ennen Niassea sanktiota oltiin jouduttu käyttämään vain alemmilla sarjatasoilla.
Niassen sukellus nähtiin lauantaina, kun Everton pelasi 2-2 -tasapelin Crystal Palacen kanssa. Everton ampui tuomari Anthony Taylorin tuomitsemasta rankkarista tasoitusmaalin.
Niasselta jäävät väliin ottelut Southamptonia ja West Hamia vastaan.
Evertonia toistaiseksi valmentavaa David Unsworthia kolmihenkisen paneelin yksimielinen tuomio ei miellyttänyt. Managerin mielestä pelikielto voi osoittautua ”vaaralliseksi ennakkotapaukseksi”, mikäli jälkikäteen mätkäistävät rangaistukset alkavat yleistyä.
– Jos niin käy, kurinpitäjille tulee kova kiire. Silloin pitää tarkastella jokaikistä rikettä, jokaikistä keltaista korttia ja jokaista päätöstä jokaikisessä ottelussa, Unsworth huokaa Sky Sportsin sivuilla.
– Ei kai kontakteja haluta pelistä pois. Hitaasti mutta varmasti, pala palalta, niin on käymässä.
– Kannatan pelaajien suojelemista, sillä kukaan ei halua nähdä rumia taklauksia. Tarvitsemme kuitenkin asiantuntijoita, jotka tunnistavat rikkeen ja tuntevat pelin. Jos pelikieltoja jaetaan kiistanalaisista tilanteista, se on vaarallinen ennakkotapaus.
– Juttelin Niassen kanssa ja hän on järkyttynyt. Tilanteessa oli kontakti. Tunnen Oumarin eikä hän valehtele, Unsworth lisää.
LUE MYÖS:
- Gabriel Jesus yllättyi Arsenalin ratkaisusta: ”Kukaan ei kertonut minulle siitä mitään”
- Enzo Maresca antoi palautetta pelaajilleen – tätä pitäisi välttää: ”Teemme niin enemmän kuin tarve vaatii”
- Lähde: Fulham-luotsi potku-uhan alla
- Manchester City hallitsi Mestarien liigassa – Erling Haaland maalasi kahdesti
- Yksi viihdyttävimmistä – keskikentän kikkakone laittaa nappulakengät naulaan
- Aston Villa vei pisteet vieraskentältä – toppari antoi kaksi maalisyöttöä
- Valioliigasta viisi ehdokasta parhaaksi miespelaajaksi Ballon d’Or -gaalassa
- Ballon d’Or 2026: Vuoden valmentajaehdokkaat selvillä – kaksi Valioliiga-luotsia mukana
- Liverpool teki merkittävän muutoksen – uusi sponsoridiili on massiivinen
- Paljastus Newcastlen kulisseista: Eddie Howen lähtöön valmistauduttiin 8-9 kuukautta
- Manchester City hallitsi Mestarien liigassa – Erling Haaland maalasi kahdesti
- Yksi viihdyttävimmistä – keskikentän kikkakone laittaa nappulakengät naulaan
- Valioliigasta viisi ehdokasta parhaaksi miespelaajaksi Ballon d’Or -gaalassa
- Liverpool teki merkittävän muutoksen – uusi sponsoridiili on massiivinen
- Aston Villa vei pisteet vieraskentältä – toppari antoi kaksi maalisyöttöä
- Kaverukset ottivat kovasti yhteen – ”Hän on hyvä ystäväni, mutta”
- Huippupelaaja palaa lähes kahden vuoden tauon jälkeen Valioliigaan
- Paljastus Newcastlen kulisseista: Eddie Howen lähtöön valmistauduttiin 8-9 kuukautta
- Liverpool tyhjenee
- ”Kun Man City ottaa yhteyttä, sille ei sanota ei” – Cityn tähtihankinta avasi siirtoaan