Voitto Arsenalista ei riittänyt – mestaruussarjan väliaikaisvalmentaja joutui väistymään isomman nimen tieltä
Kuva: Getty Images
Nottingham Forest on palkannut uudeksi päävalmentajakseen Aitor Karankan. Seura tiedotti asiasta verkkosivuillaan.
Karankan sopimus kattaa seuraavat 2,5 vuotta. Hän seuraa tehtävässä Mark Warburtonia, joka sai potkut uudenvuodenaattona. Tammikuun ensimmäisen viikon ajan päävalmentajana toimi Gary Brazil, joka johdatti joukkueensa sensaatiomaiseen 4-2-voittoon Arsenalista FA Cupissa.
Arsenal-voitto ei kuitenkaan riittänyt pitämään Brazilia virassa, vaan tilalle tuotiin kovempi nimi Karanka.
– Hän on erinomainen ehdokas, joka vastaa täydellisesti seuran omistajien ja hallituksen visiota, puheenjohtaja Nicholas Randall QC sanoi tiedotteessa.
– Tavoitteemme on selvä. Haluamme jatkaa tämän fantastisen seuran rakentamista ja johtaa sen valoisaan tulevaisuuteen. Mahtavat kannattajat ansaitsevat menestystä ja paluun Valioliigaan.
– Haluan kiittää Gary Brazilia, hänen tiimiään ja pelaajia heidän ammattimaisuudestaan ja lojaaliudestaan viime päivinä. Esitys Arsenalia vastaan oli uskomaton ja osoittaa tämän fantastisen seuran potentiaalin.
Forest on pelannut Valioliigassa viimeksi kaudella 1998-99. Tällä hetkellä joukkue on Mestaruussarjassa sijalla 14. Matkaa nousukarsintoihin on 11 pistettä.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- ”Liian vanha” Roy Hodgson, 78, perusteli yllätyspaluutaan – kertoi tylsistyneensä eläkkeellä
- Valioliigasta romahtanut seura hävisi ruman riidan oikeudessa – vaati 120 miljoonaa euroa pelaajan kuoleman jälkeen
- BBC: Tottenham on erittäin lähellä valmentajapalkkausta
- Sky: Mieli muuttui – Roberto De Zerbi valmis neuvottelemaan Tottenhamin kanssa
- Bernardo Silva kertoi miksi on suunnitellut jättävänsä Manchester Cityn
- Tottenhamin valmentajakandidaatti otti kantaa huhuihin: ”Mielipiteeni ei ole muuttunut”
- Lähde: Tottenham houkuttelee Roberto De Zerbiä rahalla Lontooseen
- Liverpool-legendat eivät näe West Ham -tähteä Mohamed Salah’n korvaajana: ”Pidän häntä huippupelaajana, mutta…”
- Virallista: Jermain Defoe sai ensimmäisen päävalmentajapestinsä
- Englannin pelaaja sai vihellyskonsertin omilta kannattajilta – näin joukkuetoveri reagoi
- Englannin pelaaja sai vihellyskonsertin omilta kannattajilta – näin joukkuetoveri reagoi
- Liverpool-legendat eivät näe West Ham -tähteä Mohamed Salah’n korvaajana: ”Pidän häntä huippupelaajana, mutta…”
- Tottenhamin valmentajakandidaatti otti kantaa huhuihin: ”Mielipiteeni ei ole muuttunut”
- Bukayo Saka, Declan Rice ja kuusi muuta jättävät Englannin maajoukkueleirin
- Bernardo Silva kertoi miksi on suunnitellut jättävänsä Manchester Cityn
- Romano: Tässä on Tottenhamin ykkösvaihtoehto uudeksi päävalmentajakseen
- Thomas Tuchelilta suora arvio Harry Maguiren paikasta MM-kisajoukkueessa
- Dirk Kuyt kertoi mielipiteensä Arne Slotin tilanteesta Liverpoolissa
- Kova väite: Espanjan maajoukkuehyökkääjää on tarjottu Manchester Unitedille
- Lähde: Tottenham houkuttelee Roberto De Zerbiä rahalla Lontooseen