Jatkuvatko Liverpoolin ongelmat? – ”Jossain vaiheessa johdon kärsivällisyys loppuu”

Tammikuun ensimmäiset viikot Liverpool oli nousukiidossa ja matkalla kaatui esimerkiksi Valioliigaa johtava Manchester City. Mutta sitten tapahtui taas jotain ihmeellistä. Ensin hännänhuippu Swansea oli vahvempi liigaottelussa ja perään Liverpool putosi FA Cupista hävittyään West Bromwichille.
– Jürgen Klopp on saanut joukkueessa paljon hyvää aikaan, mutta varsinainen menestys on vähän karttanut seuraa. Juuri kun näyttää hyvältä, niin tulee tuollaisia Swansea ja West Bromwich -tappioita. Suuren joukkueen tasaisuus vielä puuttuu. Jos sitä ei löydy, niin jossain vaiheessa johdon kärsivällisyys loppuu, Suomen A-maajoukkueen entinen päävalmentaja Olli Huttunen miettii Valioliiga.comille.
Liverpool on hankalassa tilanteessa, sillä seura ei pysty pitämään kaikkein kuumimpia pelaajiaan. Viimeksi lähti Philippe Coutinho Barcelonaan.
– Liverpoolin ongelma on se, että parhaat pelaajat lähtevät vielä isompiin seuroihin. Liverpool ei tule haastamaan Manchester Unitedia ja Manchester Cityä, koska se joutuu myymään aina parhaat pelaajat pois. Coutinho on hyvä esimerkki siitä. Hän ei ole tyytyväinen seurassa, kun isommat ovat kiinnostuneita. Tyytymättömiä pelaajia on vaikea pitää seurassa, Huttunen huomauttaa.
Seuraavana haasteena Liverpoolilla on tiistaina Valioliigassa vieraskentällä Huddersfield. Iltaottelu näkyy suorana osoitteessa viaplay.fi ja sen parhaat palat ovat nähtävissä osoitteesta viasport.fi.
20€ antaa 40€ + 100 ilmaiskierrosta
- Avaa pelitili Caxinolle, niin mahtavat edut ovat sinun.
- Talleta 20€, niin saat 40€ pelirahaa sekä 100 ilmaiskierrosta.
- Tarjous voimassa vain uusille asiakkaille rajoitetun ajan.
- Newcastle upeaan voittoon PSG:stä Mestarien liigassa
- Tässä on koko Englannin tehottomin joukkue – rikkoi juuri kyseenalaisen ennätyksen
- Toimittaja: Loistavan alkukauden pelannut Brighton-tähti tekee jatkosopimuksen
- Valtavia minuutteja pelannut Bukayo Saka loukkaantui – Thierry Henry: ”Tämä ei ole kritiikkiä Artetaa kohtaan, mutta…”
- Andy Carroll toivoi epäonnistuvansa Liverpoolin lääkärintarkastuksessa: ”Yhtäkkiä löysin itseni helikopterista”
- Guardian: Erik ten Hag ei ole potku-uhan alla
- Chelsea-kapteeni Reece James sai pelikiellon ja yli 100 000 euron sakot
- Jürgen Klopp otti kantaa VAR-kohuun – toivoo uusintaottelua
- Newcastle-tähti yrittää pysäyttää illalla poikansa idolin: ”Hänellä on pakkomielle Mbappésta”
- Frank Lampard on kiinnostunut huippupestistä Skotlannissa
- Riittääkö termi ”nolo” kuvaamaan tätä? Valioliiga julkisti Liverpoolin maalin hylkäämiseen johtaneen VAR-keskustelun
- Manchester United buuattiin kentältä – näin kommentoi Erik ten Hag
- Manchester Unitedin legendoilta täyslaidallinen joukkueen puolustamiselle – ”Se on noloa”
- Arsenalin nuori tähti loukkaantui taas – Mikel Arteta ei kadu peluuttamista
- Jürgen Klopp otti kantaa VAR-kohuun – toivoo uusintaottelua
- Liverpoolin valitus hylättiin – pelikielto pysyy voimassa
- Chelsea-kapteeni Reece James sai pelikiellon ja yli 100 000 euron sakot
- Newcastle-tähti yrittää pysäyttää illalla poikansa idolin: ”Hänellä on pakkomielle Mbappésta”
- Arsenal ja Man United pettyivät Mestarien liigassa
- Pep Guardiola vertasi nykyjalkapallon tilannetta pikaruokaan: ”Luuletteko että meillä on aikaa prosesseihin?”