Man Unitedin pelaaja pahoitteli julkaisua sosiaalisessa mediassa – syytti mediatiimiään
Kuva: Getty Images
Manchester Unitedin ja Englannin maajoukkueen Jesse Lingard pahoittelee julkaisua, joka ilmestyi hänen Twitter-tililleen tiistaina, Münchenin lentoturman muistotilaisuuden aikana.
Lingard, 25, osallistui muun muassa José Mourinhon ja Sir Alex Fergusonin kanssa Unitedin stadionilla Old Traffordilla muistotilaisuuteen, jossa kunnioitettiin tasan 60 vuotta sitten tapahtuneessa lento-onnettomuudessa menehtyneitä ihmisiä.
Onnettomuus tapahtui 6. helmikuuta 1958, kun Manchester Unitedin joukkuetta kyydinnyt lentokone yritti nousua lumimyrskyn keskeltä Münchenin vanhalta Riemin lentokentältä. Koneen 43 matkustajasta 23 sai surmansa. Kuolleista kahdeksan olivat Unitedin pelaajia.
Lingardin Twitter-tilille ilmestyi kello 15:04 paikallista aikaa julkaisu, jossa keskusteltiin jalkapallovideopeli FIFA:sta. Julkaisu ilmestyi sosiaaliseen mediaan samaan kellonaikaan kuin lentoturma tapahtui 60 vuotta sitten.
Maajoukkuelaituri poisti nopeasti twiitin ja pahoitteli tapahtunutta.
– Mediatiimini jäsen vastasi epähuomiossa toiseen viestiin tänään iltapäivällä Münchenin muistotilaisuuden aikana, selitti Lingard pahoitteluviestissään.
– En ollut tietoinen tästä, sillä osallistuin muistotilaisuuteen samaan aikaan. En hyväksy julkaisua tai sen ajoitusta millään tavalla. Se on nyt poistettu, ja haluaisin pyytää anteeksi pahastusta, jota se aiheutti. Tämä oli täysin hyväksymätöntä, eikä se (julkaisu) kuvasta luonnettani tai näkemyksiäni tänä tunteellisena päivänä.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Thomas Frank kertoi mielipiteensä Tottenham-kapteenin ylilyönnistä
- Bruno Fernandes loukkaantui – Rúben Amorim vaatii muilta pelaajilta tasonnostoa
- John Terry: Chelsean hankittava kokemusta joukkueeseensa
- Andoni Iraola kertoi mielipiteensä Antoine Semenyon tulevaisuudesta
- MD: Barcelonan ja Englannin maajoukkuetopparin sopimusneuvottelut loppuivat lyhyeen
- Enzo Maresca vahvisti: Chelsea-hyökkääjät palaavat kokoonpanoon viikonlopun huippuottelussa
- Thomas Frank: Tottenham-pelaajien pidettävä itsestään huolta jouluna – ”Meillä olisi isompi ongelma, jos…”
- Arsenal eteni rangaistuspotkuilla liigacupin välieriin – Arteta ylpeä yhdestä asiasta: ”Kun sellaista tapahtuu…”
- Arsenal ja Crystal Palace järjestivät trillerin puolivälierässä
- Mediatiedot: Tässä on Antoine Semenyon todennäköisin ostaja
- Meneekö jo överiksi? – Rasmus Højlund paljasti mielipiteensä Man Utd -ajoista
- Thomas Frank: Tottenham-pelaajien pidettävä itsestään huolta jouluna – ”Meillä olisi isompi ongelma, jos…”
- Enzo Maresca vahvisti: Chelsea-hyökkääjät palaavat kokoonpanoon viikonlopun huippuottelussa
- Arsenal ja Crystal Palace järjestivät trillerin puolivälierässä
- Mediatiedot: Tässä on Antoine Semenyon todennäköisin ostaja
- Arsenal eteni rangaistuspotkuilla liigacupin välieriin – Arteta ylpeä yhdestä asiasta: ”Kun sellaista tapahtuu…”
- Mohamed Salah pelasti Egyptin shokkitappiolta
- Nottingham Forestin kesähankinta jäänyt vaille vastuuta – kosiskellaan nyt takaisin kotimaahan
- Alexander Isakin vammasta lisätietoja – valmentajat erimielisiä
- The Athletic: Taas uusi seura supertähden perässä