Olivier Giroud kiistää Chelsean kriisin – ”Emme ole tyytyväisiä, mutta managerilla on joukkueen ehdoton tuki”
Kuva: Getty Images
Chelsea on hävinnyt viimeisistä viidestä Valioliiga-ottelustaan neljä. Joukkueeseen tammikuussa liittynyt hyökkääjä Olivier Giroud sanoo kuitenkin, ettei tilannetta kannata kutsua kriisiksi.
– Pelasimme sekä Manchester Unitedia että Manchester Cityä vastaan vieraissa. Olisimme tietenkin voineet menestyä paremmin, mutta nämä eivät ole pieniä otteluita.
Ranskalainen ei myöskään ole huolissaan manageri Antonio Conten asemasta, mitä tulee pelaajien tälle osoittamaan tukeen.
– Emme ole tyytyväisiä, mutta managerilla on joukkueen tuki. Tietenkin, tietenkin. Muu ei tule edes kysymykseen. Olemme hänen takanaan ja seisomme yhtenä rintamana. Viikonloppu ei ollut meille hyvä, koska kilpailijamme voittivat. Pelejä on kuitenkin vielä yhdeksän, ja uskomme itseemme loppuun saakka. Kilpailijat pelaavat lisäksi keskinäisiä otteluita.
Tilanne on joka tapauksessa se, että Chelsean tähtäin ei ole neljän parhaan joukkoon sijoittumista korkeammalla. Arsenalia vuosina 2012-2018 edustaneelle Giroud’lle tämä on tuttua.
– Meidän keskittymisemme pitää säilyä lopuissa otteluissa, aina sen seuraavan voittamisessa. Askel askeleelta kohti neljättä sijaa.
29 pelatun ottelun jälkeen Chelsea on liigataulukon sijalla viisi, viisi pistettä nelossijaa miehittävää Tottenhamia jäljessä. Hallitsevan mestarin takamatka kärkipaikan Manchester Cityyn nähden on 25 pistettä.
Lähde: Four Four Two
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Bournemouth on ostanut AC Milanin puolustajan omakseen
- Liam Rosenior ylistää Cole Palmeria: ”Hän on pysäyttämätön”
- Cole Palmer käytti Wolverhamptonin tötöilyn hyväkseen – Valioliiga-ennätys uusiksi
- Manchester United jatkoi voittokulkuaan Tottenhamin kustannuksella – tällä kertaa apuja tuli vierailta
- Pep Guardiola puolustaa Erling Haalandia: ”Maailman paras”
- Marc Cucurella ja Adama Traoré naureskelivat nujakalleen – ”João Pedro pelasti henkeni”
- Tottenham-kapteeni Cristian Romerolta kritiikkiä seurajohdolle – näin Thomas Frank kommentoi
- Chelsean Liam Rosenior taas somepilkan kohteena: ”On osattava nauraa itselleen”
- Unai Emery esitti pyynnön Liverpoolille: ”Me olemme olleet reiluja”
- Kuuden pisteen ottelu Leedsille – Forest kaatui Elland Roadilla
- Unai Emery esitti pyynnön Liverpoolille: ”Me olemme olleet reiluja”
- Marc Cucurella ja Adama Traoré naureskelivat nujakalleen – ”João Pedro pelasti henkeni”
- Chelsean Liam Rosenior taas somepilkan kohteena: ”On osattava nauraa itselleen”
- Kuuden pisteen ottelu Leedsille – Forest kaatui Elland Roadilla
- Tottenham-kapteeni Cristian Romerolta kritiikkiä seurajohdolle – näin Thomas Frank kommentoi
- Matetan siirto kaatui lääkärintarkastukseen – Glasner: ”Hän tiesi, että se on mahdollista”
- Pep Guardiola puolustaa Erling Haalandia: ”Maailman paras”
- Virgil van Dijk vaatii TV-asiantuntijoilta asiallista kritiikkiä: ”Et ajattele seurauksia tai pelaajien henkistä puolta”
- Enzo Fernández vertaa Rosenioria ja Marescaa: ”Hän antaa meille vapautta ilmaista itseämme”
- Toimittaja: Newcastle asetti suuren hintalapun Sandro Tonalille