Wilfried Bony esitteli, miltä hänen polvensa näyttää eturistisidevamman jäljiltä – paljasti menneensä sanattomaksi

Swansean kärkipelaaja Wilfried Bony sanoo olleensa lähes minuutin ajan hiljaa, kun hän kuuli kautensa olevan ohi. Asiasta kertoo Wales Online.
Norsunluurannikkolaisen oikean polven ristiside repeytyi helmikuun ottelussa Leicesteriä vastaan. Hän oli tullut kentälle vain muutamaa minuuttia aiemmin.
– Se oli vähän hullua, ensimmäinen kontakti. Sain pallon. Oikea laitapuolustaja lähestyi vasemmalta puolelta. Yritin pelata pallon puolustajan yli. Sitten kaaduin pahasti, 29-vuotias Bony kertaa The Swans Show’ssa.
– Tunsin jotakin epämukavaa, mutta ajattelin, että ehkä kyseessä on vain kipu ja pystyn jatkamaan pelaamista. Sitten minulla oli yhä tuntemuksia jatkaessani, mutta sanoin, että se voi olla vain kipua. Kyse ei ollut ensimmäisestä kerrasta, joten en ajatellut asiaa sen enempää.
Pian sen jälkeen Bony kaatui uudelleen ja löi polvensa. Hän makasi kentän pinnassa 10-15 sekunnin ajan eikä liikkunut. Silti mielessä ei käynytkään, että kyseessä voisi olla vakava ristisidevamma.
– Pelin jälkeen minulla oli kovia kipuja. Lääkärit koskivat jalkaani ja sanoivat, että meidän kannattaa käydä kuvauksissa, pelaaja kertoo.
– Sitten paljastui, että kyseessä on eturistisidevamma. Minulla oli todella hullu olo. Kun hän kertoi sen minulle, en puhunut mitään lähes minuuttiin.
– En voinut uskoa sitä todeksi. En voinut uskoa, että olin jatkanut pelaamista. Se oli shokki. Palasin kotiin ja kerroin perheelleni, mutta minun on pidettävä pääni pystyssä. Se ei ollut ensimmäinen kerta, mutta toivon sen olevan viimeinen kerta.
Wales Online julkaisi jutun yhteydessä kuvan Bonyn arvesta.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Chelsea kiinnostunut lupaavasta belgialaislaiturista
- Gareth Bale ja kumppanit yrittävät ostaa seuran Englannista
- Bournemouth löysi korvaajan Milos Kerkezille
- João Pedro Newcastlen kiikarissa
- Valioliiga-nousija Leeds teki kesän ensimmäisen hankintansa
- MEN: Manchester United edelleen luottavainen Bryan Mbeumon hankinnan suhteen
- Manchester United asetti Rasmus Højlundille hintalapun
- Palaako João Félix Portugaliin? – ”Hänen on osoitettava se”
- Theo Walcott: Englannin maajoukkueella yksi suuri ongelma – ”En pidä tästä”
- Manchester Cityn uusi hankinta tavoittelee Ballon d’Oria: ”Siksi olen täällä”
- Manchester United asetti Rasmus Højlundille hintalapun
- Manchester Cityn uusi hankinta tavoittelee Ballon d’Oria: ”Siksi olen täällä”
- Man City ei ole saanut Jack Grealishistä yhtään tarjousta – mitä seuraavaksi?
- Valioliiga-nousija Leeds teki kesän ensimmäisen hankintansa
- John Terry: Chelsea ei taistele ensi kaudella Valioliigan mestaruudesta
- Man Cityn uusi hankinta: En ole Kevin de Bruynen korvaaja
- MEN: Manchester United edelleen luottavainen Bryan Mbeumon hankinnan suhteen
- Theo Walcott: Englannin maajoukkueella yksi suuri ongelma – ”En pidä tästä”
- Palaako João Félix Portugaliin? – ”Hänen on osoitettava se”
- Wolverhampton maksamassa 25 miljoonaa euroa La Liga -pelaajasta