José Mourinholla erityinen suhde Chelsean ex-pelaajan kanssa: ”Hän on poikani – ainoa, joka vei minut kotiinsa”
Kuva: Getty Images
Manchester Unitedin manageri José Mourinho avautuu erityisestä suhteestaan entisen suojattinsa Michael Essienin kanssa.
Mourinho hankki ghanalaispelaajan Chelseaan vuonna 2005 Lyonista. Myöhemmin tämä pelasi portugalilaisen alaisuudessa myös Real Madridissa.
– Hän ei ole minun pelaajani, hän on poikani – olen hänen ”valkoinen isänsä”. Hän on minulle enemmän kuin pelaaja. Hän on luultavasti ainoa, joka vei minut kotiinsa – oikeaan kotiin. Paikkaan, jossa hän syntyi. Kadulle, jolla hän pelasi jalkapalloa lapsena, Mourinho sanoo Astro SuperSportin haastattelussa.
Mourinho paljastaa, että Essien sai hänet rakastumaan Ghanaan ja Accran kaupunkiin. Hän oppi myös ymmärtämään paremmin keskikenttäpelaajansa mentaliteettia.
– Ymmärrän, miksi hän oli pelaajan valmis kaikkeen. Hän oli valmis kuolemaan kanssapelaajiensa, seuran, managerin puolesta. Ymmärrän, miksi hän oli valmis pelaamaan minulle Real Madridissa polvella, joka ei ollut enää polvi.
– Se polvi oli tuhoutunut, mutta sillä persoonalla, intohimolla ja mentaliteetilla hän kärsi, hän kärsi aina – mutta aina hymy huulillaan. Michael hymyilee paljon. Olen rakastanut niin montaa pelaajaani, mutta mielestäni Michael on varmasti palkintokorokkeella.
Essienin lempinimiä ovat muun muassa ”Biisoni” ja ”Juna”. Hän oli ja on edelleen Chelsean kannattajien suuri suosikki.
Lähde: talkSPORT
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Brighton-valmentaja piikitteli Arsenalia: ”Kukaan ei myönnä sitä, mutta…”
- BBC: Danny Welbeck nähdään ensi kaudellakin Valioliigassa
- Tottenham-pelaaja vakuuttaa: Joukkue kääntää kurssinsa – ”Et voi sanoa, etteikö meillä olisi tarpeeksi hyviä pelaajia…”
- Toimittaja: Nottingham Forest ei aio käyttää hyökkääjänsä kallista osto-optiota
- Liverpooliin siirtyvä toppari joutuu leikkaukseen
- Julian Nagelsmann kertoi mielipiteensä Liverpool-pelaajasta: ”Tilanne oli todella vaikea”
- Vakavasta auto-onnettomuudesta kuntoutunut Michail Antonio löysi uuden seuran
- Arsenalin Calafiori vihjasi paluusta entiseen seuraansa: “Haluaisin palata Romaan”
- Fantasy Premier League: GW 29 – kuka kapteeniksi?
- Arsenalin puolustaja myöntää jännityksen mestaruusjahdissa
- Arsenalin Calafiori vihjasi paluusta entiseen seuraansa: “Haluaisin palata Romaan”
- Valioliigan somejulkaisu meni yli rajan – Tottenham vaati poistamista
- Vakavasta auto-onnettomuudesta kuntoutunut Michail Antonio löysi uuden seuran
- Arne Slot kertoi mielipiteensä Valioliigan pelillisestä trendistä: ”Jalkapallosydämeni ei pidä siitä”
- Julian Nagelsmann kertoi mielipiteensä Liverpool-pelaajasta: ”Tilanne oli todella vaikea”
- Fantasy Premier League: GW 29 – kuka kapteeniksi?
- Athletic: Arsenal-valmentajan tilipussi karttuu jokaisesta erikoistilannemaalista
- Liverpooliin siirtyvä toppari joutuu leikkaukseen
- Patrick Vieira kertoi mielipiteensä Arsenalin pelitavasta: ”Olen hieman pettynyt, mutta…”
- Arsenalin puolustaja myöntää jännityksen mestaruusjahdissa