Eurooppa-liiga: Lontoossa kahden ottelun ilta – Chelsea ja Arsenal täysin eri lähtökuopissa

Lontoossa pelataan torstai-iltana kaksi Eurooppa-liigan ottelua, kun Arsenal ja Chelsea ratkovat jatkopaikkojensa kohtaloita. Koska kaksi suurseuraa pelaa samassa kaupungissa, voidaan tosin miettiä onko Arsenalin kohdalla syytä puhua illasta lainkaan; ottelu BATE Borisovia vastaan alkaa jo ennen kello kuutta paikallista aikaa.
Chelsea-Malmö
Chelsea marssii Stamford Bridgelle suhteellisen normaaliin aikaan, Suomessa kellot näyttävät 22.00, kun siniset kohtaavat ruotsalaisen Malmön. Lähtökohta kipeästi kasvojensa pesua kaipaavalle Maurizio Sarrin miehistölle on vähintäänkin hyvä.
Vaikka Malmö onnistui kotiottelussaan maalinteossa, suoritti Chelsea saman toimenpiteen kahdesti. Alla siis voitto, ja kaksi vierasmaalia. Nähtäväksi jää, miten paljoa valmentaja tästä huolimatta uskaltaa miehistöään kierrättää; italialaisen oman pallin seurassa on huhuttu jo huojuvan. Toisaalta, joukkueella on edessään jo tulevana sunnuntaina Liigacupin finaali Manchester Cityä vastaan – avainpelaajien lepuutukselle tarvetta varmasti löytyy. Blues-leirissä toivottaneenkin mahdollisimman nopeaa, vapauttavaa avausmaalia, ellei jopa paria sellaista.
– Meidän pitää olla hyvin valmistautuneita, sillä tämä peli ei vielä ole pelattu. Mikään ei vielä ole ratkennut. Toisaalta, viikonlopun finaalia ajatellen me tarvitsemme tietenkin lisää itseluottamusta, jota tuomaan hyvä esityst tässä ottelussa olisi omiaan, sanoo Antonio Rüdiger seuran sivustolla.
Arsenal – BATE Borisov
Unai Emeryn meriitit Eurooppa-liigassa eivät paljoa tämän ottelun avausosassa painaneet. Vaikka Arsenal hallitsi kenttätapahtumia yleisesti, tultiin valkovenäläiseltä perunapellolta kotiin 0-1 -tappio niskassa.
Kukaan ei tuon pelin jälkeen suostunut laittamaan tehottomuutta kentän kunnon piikkiin, mutta on selvää, että Arsenalin pelitapa on priimakuntoisella kotikentällä, no… kuin kotonaan. Vaikka joukkue joutuu lähtemään otteluun ilman pelikiellon avausosassa poiminutta Alexandre Lacazettea, eivät Goonerit voi olla tyytyväisiä mihinkään muuhun kuin suurinumeroiseen voittoon kotipelistä.
Eurooppa-liiga on illan isäntien tavoitelistalla todella korkealla, sillä seuran paluu Mestarien liigaan on sille erittäin tärkeää – ei vähiten taloudellisista syistä. Mahtuminen Valioliigan lopputaulukossa neljän parhaan joukkoon ei ole täysin mahdotonta, mutta paluu maanosan suurimpaan kilpailuun vaikuttaisi tällä erää Eurooppa-liigan voiton kautta todennäköisemmältä reitiltä.
BATE tullee makaamaan todella syvällä, puolustaen johtoasemaansa. Arsenalin hyökkäysten rakentelussa tarvitaan malttia, mutta ennen kaikkea tappavaa tehokkuutta. Moni toivoo keskikentän yläkertaan luovuutta Mesut Özilin toimesta, mutta vedonlyönti sen puolesta, että Emery tähän taipuu, on korkean riskin toimintaa. Sen sijaan vammansa jälkeen täyteen harjoitusvahvuuteen palannutta Aaron Ramseytä saattaisi hyvinkin odottaa jopa avauskokoonpanoon.
Eurooppa-liiga torstaina 21.helmikuuta
Kello 19.55. Suomen aikaa
Arsenal – BATE Borisov
Dinamo Zagreb – Plzen
Frankfurt – Shakhtar
Napoli – Zürich
Salzburg – Brügge
Valencia-Celtic
Villarreal-Sporting
Pietarin Zenit – Fenerbahce
Kello 22.00 Suomen aikaa
Benfica-Galatasaray
Real Betis – Rennes
Chelsea-Malmö
Kiovan Dynamo – Olympiakos
Genk – Slavia Praha
Internazionale – Rapid Wien
Leverkusen-Krasnodar
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Man City ei ole saanut Jack Grealishistä yhtään tarjousta – mitä seuraavaksi?
- Tottenham hankkimassa Mathys Telin itselleen isolla summalla
- Liverpoolin Andy Robertson Espanjan suurseuran kiikarissa
- Ange Postecogloua lähestetty Saudi-Arabiasta – seurassa Valioliigasta tuttuja tähtiä
- Lähde: Yli 50 maalin hyökkääjä ei halua siirtyä Manchester Unitediin
- Times: Kyle Walker kiinnostaa Turkin suurseuraa
- James Milnerille jatkosopimus
- Sky: Tottenham neuvotteluissa Thomas Frankin luottotähdestä
- Manchester United mukaan kilpailuun 100 miljoonan euron hyökkääjästä
- Brighton täräytti 40 miljoonan euron hankinnan
- Lähde: Yli 50 maalin hyökkääjä ei halua siirtyä Manchester Unitediin
- Liverpoolin Andy Robertson Espanjan suurseuran kiikarissa
- Ange Postecogloua lähestetty Saudi-Arabiasta – seurassa Valioliigasta tuttuja tähtiä
- Manchester United mukaan kilpailuun 100 miljoonan euron hyökkääjästä
- Tottenham hankkimassa Mathys Telin itselleen isolla summalla
- James Milnerille jatkosopimus
- Times: Kyle Walker kiinnostaa Turkin suurseuraa
- Sky: Tottenham neuvotteluissa Thomas Frankin luottotähdestä
- Brighton täräytti 40 miljoonan euron hankinnan
- Alexander-Arnoldilta yllättävä veto Real Madridin esittelytilaisuudessaan