Lähde: Sijoittaja hylkäsi valioliigaseuran ostoaikeet joukkueen lempinimen takia
Kuva: Getty Images
Onko joku sitä mieltä, että jalkapallojoukkueen lempinimi on yhdentekevä pikkuseikka? Voi se joskus siltä tuntuakin, mutta joskus toiste taas ”väärä” lempinimi voi maksaa useita satoja miljoonia.
Brittifutiksen paha poika Vinnie Jones paljasti talkSPORTille, että Newcastlen omistajan Mike Ashleyn pitkäksi venynyt aikomus saattoi kariutua joukkueen lempinimeen Magpies, suomeksi Harakat, joka ei ollut erään yhdysvaltalaissijoittajan mieleen.
Ashley on ollut haluton sijoittamaan isoja rahoja Newcastlen menestyksen eteen, ja on aiheuttanut fanien keskuudessa ärtymystä. Marraskuussa uutisoitiin, että Ashleyn keskustelut yhdysvaltalaisen sijoittajaryhmittymän kanssa olivat jo pitkällä, mutta hankkeesta ei lopulta tullut mitään.
– Juttelin viime viikolla golfklubilla erään henkilön kanssa. Hänelle tarjottiin mahdollisuutta liittyä Newcastlen ostamiseen tähtäävään sijoittajaryhmään, Jones kertoi sivustolle.
– Tämä amerikkalainen kaveri harkitsi asiaa. Hän ei tiennyt asiasta juuri mitään. Sitten hän totesi: ”Se, mikä sai minut luopumaan kaupoista, oli heidän nimensä – Harakat”.
Tällä viikolla esille nousi huhuja, joiden mukaan Leedsin omistajan Andrea Radrizzanin voisi olla pakko myydä seura, mikäli Leeds ei onnistu nousemaan Valioliigaan. Tätä vaihtoehtoa Vinnie Joneskin golfarikaverilleen suositteli.
– En usko, että Radrizzanin on pakko myydä. Sanoin kuitenkin tälle amerikkalaiskaverille näin: ”Minäpä kerron sinulle sopivan seuran – Jos haluat ostaa jotain, jolla on tulevaisuutta, niin osta Leeds United”.
– ”Se on huikea paikka, ja heidän peleissään on joka viikko 30 000 katsojaa, kuten silloinkin, kun minä pelasin siellä. Kun he menestyvät, kaupunki on täynnä elämää. Se on yksi maan parhaista paikoista asua”, Jones lisäsi.
Leeds on tällä hetkellä Mestaruussarjan kolmantena kaksi pistettä Norwichin takana, ja tasapisteissä Sheffield Unitedin kanssa.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Athletic: Arsenal-pelaaja joutuu leikkaukseen – seura etsii korvaajaa siirtoikkunan loppuhetkillä
- Manchester City menetti pisteitä Valioliigassa – Tottenham-hyökkääjä iski upean maalin
- Michael Carrick otti kantaa Patrick Dorgun loukkaantumiseen
- Athletic: Crystal Palace myymässä maalitykkinsä Italiaan
- Draamaa Manchester Unitedin ottelussa – kaksi maalia lisäajalla
- Fabrizio Romano: Glen Kamara herätti kiinnostusta Englannissa – Rennes hylkäsi tarjouksen
- Virallista: Manchester City -maalivahti vaihtaa seuraa Valioliigan sisällä
- Leeds panee kovan kovaa vastaan Valioliiga-seurojen välisissä neuvotteluissa
- Virallista: Lisää ruotsalaisväriä Valioliigaan
- Crystal Palace -kärki odottaa lupaa siirrolle – tästä homma kiikastaa
- Sky: Liverpool on ostoksilla Koillis-Englannissa
- Virallista: Manchester City -maalivahti vaihtaa seuraa Valioliigan sisällä
- Wirtz ja Ekitiké liekeissä – Liverpool murskasi Newcastlen
- Virallista: Lisää ruotsalaisväriä Valioliigaan
- Leeds panee kovan kovaa vastaan Valioliiga-seurojen välisissä neuvotteluissa
- Crystal Palace -kärki odottaa lupaa siirrolle – tästä homma kiikastaa
- Buuauksista hurmokseen – Chelsea nousi kahden maalin takaa 3–2-voittoon West Hamista
- Italian suurseura Curtis Jonesin perässä – Liverpoolilta selkeä vastaus
- Bukayo Saka loukkaantui lämmittelyssä – yllätysnimi nosti Arsenalin 4–0-voittoon Leedsistä
- Fabrizio Romano: Glen Kamara herätti kiinnostusta Englannissa – Rennes hylkäsi tarjouksen