Valioliigan kuuden kärjen alapuolelle jää paljon laadukkaita pelaajia. Alla heistä tämän kauden parhaimmat.

Maalivahti:

Ben Foster, Watford

Kesällä hankittu konkari pelasi kaikki 38 ottelua Valioliigassa. Foster, 36, toi heti vakautta Herhiläisten tolppien väliin. Piti maalinsa puhtaana seitsemän kertaa tällä kaudella – yhtä monta kertaa kuin Manchester Unitedin David de Gea. Foster istunee penkillä lauantaina FA Cupin loppuottelussa, sillä viime kaudella haparoinut Heurelho Gomes kantaa vastuun cupin peleissä.

Oikea puolustaja:

Aaron Wan-Bissaka, Crystal Palace

Seuran oma kasvatti sai mahdollisuuden viime keväänä ja löi heti läpi. Wan-Bissaka, 21, pelasi tällä kaudella 35 ottelua Valioliigassa ja pohjusti kolme maalia. Taitava harhauttelija pysyy tiukasti kiinni pallossa. Manchester United on viimeisin Wan-Bissakaan yhdistetty jätti. Palace on tunnettu kovasta linjastaan esimerkiksi Wilfried Zahan suhteen. Kotkien johtoporras joutuu puntariin kesällä.

Vasen puolustaja:

Lucas Digne, Everton

Seuran parhaana pelaajana palkittu ranskalainen loi tällä kaudella Valioliigassa komeat 71 maalintekomahdollisuutta. Tottenham on jo yhdistetty entiseen FC Barcelonan pelaajaan. Everton pitänee kultakimpaleestaan kiinni. 18 miljoonalla kaapattu Digne, 25, allekirjoitti kesällä 2018 peräti viiden vuoden sopimuksen.

Topparit:

Fabian Schär, Newcastle

Deportivo de La Coruñan jättänyt sveitsiläinen saapui kesällä vain kolmella miljoonalla punnalla St James’ Parkille. Schär säväytti kovilla otteillaan ja hurjilla vedoillaan. Helmikuun Burnley-ottelun pamautus muistetaan vielä pitkään koillisessa. Schär, 27, ei kuulunut avauskokoonpanoon 16 ottelussa. Newcastle voitti niissä kerran.

Michael Keane, Everton

Viime kaudella ailahdellut toppari vakuutti jälleen. Keane, 26, kaipaa ympärilleen vahvan pelillisen rakenteen. Hän nousi pinnalle tiiviisti puolustavassa Burnleyssa. Manchester Unitedin kasvatti herättää jälleen kiinnostusta. Pohjois-Lontoon ylpeydet Tottenham ja Arsenal tarkkailevat puolustajan tilannetta. 191-senttinen Keane on vahva pääpalloissa.

Keskikenttäpelaajat:

Felipe Anderson, West Ham

Brasilian maajoukkueeseen noussut laitapelaaja vakuutti ensimmäisellä kaudellaan Itä-Lontoossa. Anderson, 26, teki yhdeksän ja pohjusti neljä maalia 36 ottelussa Valioliigassa. West Ham pulitti pelaajasta Laziolle 36 miljoonaa puntaa. Tämä on seuran kaikkien aikojen ennätys. Taitava ohittaja antoi pienen tunnustelun jälkeen rahoille vastinetta. Hän vakuutti, että haluaa jäädä West Hamiin ja kasvaa Paolo Di Canion kaltaiseksi ikoniksi.

Luka Milivojevic, Crystal Palace

Kotkien kapteeni upotti 10 rangaistuspotkua tällä kaudella. Hän jäi yhden pilkkuosuman päähän Andrew Johnsonin kaikkien aikojen ennätyksestä Valioliigassa. Serbialainen pelasi kaikki 38 kamppailua. Hän vakuutti tarkoilla syötöillään ja riistoillaan. Sam Allardyce hankki entisen Olympiakosin pelaajan noin 16 miljoonalla eurolla tammikuussa 2017. Milivojevic on kuulunut tämän jälkeen etelälontoolaisten avauskokoonpanon luottomiehiin.

James Maddison, Leicester

Kettujen tähti loi tällä kaudella sata maalintekomahdollisuutta. Luku on korkein koko Valioliigassa. Pelaajaa viedään jo kovaa vauhtia Tottenhamiin – jos Christian Eriksen lähtee. Oikealla jalallaan loistava Maddison, 22, nousi tällä kaudella jo Englannin maajoukkueeseen. Teki ja pohjusti seitsemän maalia tällä kaudella Valioliigassa.

Nathan Redmond, Southampton

Raheem Sterlingiin verrattu englantilainen pelasi ehjän kauden Southamptonissa. Redmond pääsi avauskokoonpanoon 36 kertaa. Hän on parhaimmillaan huippuluokan ohittaja. Redmond, 25, teki kuusi ja syötti neljä maalia. Harva muistaa, että hän pelasi Valioliigassa jo 2013. Ensi kaudella tähtikastiin Ralph Hasenhüttl’n täsmävalmennuksessa?

Ryan Fraser, Bournemouth

Aberdeenin entinen pelaaja pohjusti peräti 14 osumaa tällä kaudella Valioliigassa. Vain Eden Hazard (15) ylsi niukasti hänen edelleen. Fraser, 25, osui seitsemän kertaa. Hänet yhdistettiin keväällä kovasti Arsenaliin. Manageri Eddie Howe on pitänyt skotlantilaiselle tiukkaa kuria. Fraser sai unohtaa jäätelöt ja pizzat. Aiempaa kevyempi Fraser kiitää räjähtävästi selustaan.

Hyökkääjä:

Jamie Vardy, Leicester

Vardy, 32, ei hyydy. Maajoukkuepelit lopettanut hyökkääjä osui tällä kaudella 18 kertaa. Vardy tekee edelleen maailmanluokan kaariliikkeitä. Hän repii vastustajan linjat auki pyrähdyksillään ja viimeistelee varmasti.