Manchester Unitedin entinen keskikenttäpelaaja Nicky Butt, 44, on saanut ylennyksen seuran organisaatiossa.

Akatemiapomona aiemmin työskennellyt Butt työskentelee jatkossa tittelillä Head of First Team Development ja raportoi suoraan Unitedin managerille Ole Gunnar Solskjærille.

Seuran verkkosivujen mukaan Butt tekee läheistä yhteistyötä managerin ja edustusjoukkueen valmennustiimin kanssa, jotta vahva side akatemian ja edustusjoukkueen välillä säilyy ja nuorilla pelaajilla on saumaton väylä seuraavalle tasolle astumisessa.

Legendaariseen The Class of ’92 -nuorisojoukkueeseen kuulunut Butt on jatkossakin mukana avainhahmona kaikissa Unitedin akatemiaa koskevissa päätöksissä. Hän kuuluu myös tekniseen neuvostoon, joka päättää laajemmista jalkapallojohtamiseen liittyvistä asioista.

Akatemiapomoksi on nimitetty Nick Cox.