Teemu Pukin vanha valmentaja paljasti, milloin hän uskoi Pukin pelaavan Valioliigassa: ”Valioliiga on maailman kovin sarja”

Teemu Pukki debytoi aikoinaan Veikkausliigassa 16-vuotiaana FC KooTeePeen paidassa, kun valmentaja Janne Hyppönen antoi tuolloin nuorukaiselle mahdollisuuden. Hyppönen on kuulunut siitä lähtien Pukin lähipiiriin ja hän on seurannut kotkalaishyökkääjän urapolkua tiiviisti.
Pukki nousi täksi kaudeksi Norwichin kanssa Valioliigaan. Hyppönen paljastaa, milloin hän alkoi uskoa, että hänen ex-suojattinsa pelaa vielä jonain päivänä maailman kovimmassa sarjassa.
– Ehkä viime keväänä, kun nousu varmistui. Valioliiga on niin toptop, että ikinä ei voi olla varma. Kyllä silloin 13-14-vuotiaana näki, että Teemu on pelimies, mutta kyseessä on maailman kilpailluin urheilumuoto ja Valioliiga on maailman kovin sarja. Kukaan ei voinut silloin sanoa, että hän tulee Valioliigassa pelaamaan. Onneksi tämä kävi toteen, Hyppönen fiilistelee Valioliiga.comille.
Pukin ura Valioliigassa sai viime viikonloppuna henkilökohtaisella tasolla satumaisen alun, kun hän onnistui Anfieldillä maalinteossa Liverpoolin verkkoon. Joukkue kärsi silti ruman 1-4-tappion.
– Tiedän niitä taustoja, joita ei näe ulospäin. Mahtavinta ei ole tämä tulos, vaan se matka. Teemu on joutunut ottamaan taka-askelia, jotta pääsee eteenpäin. Tulos ei tule ennen työntekoa muuta kuin sanakirjassa, Hyppönen painottaa.
Pukin debyyttimaali syntyi tavaramerkkimäisesti.
– Syöttö ohi maalivahdin ja pallo on alakulmassa. Hän on ekana pallossa nopeiden ensimmäisten askelien ansiosta. 15 vuotta sitten hänen sijoitukset olivat vielä hentoja, mikä on selvä ero tähän päivään. Uskon, että hän laittaa verkot tötterölle Valioliigassa.
Viime kaudella Pukki iski Mestaruussarjassa 29 maalia. Tällä kaudella luvassa on kuitenkin maltillisempi määrä osumia.
– Jos kaksinumeroisen määrän maaleja tekee Valioliigassa, se on kova juttu. Teemun onnistumista määrittää myös syötöt. Se on silti raaka peli. Hyökkääjän onnistuminen lasketaan maaleissa. Pukki ei ole se hyökkääjä, joka vääntää voimalla itsensä maalipaikoille kolmen ison puolustajan keskeltä. Hän tarvitsee tukea joukkuekavereiltaan.
– Lähtökohtaisesti jokainen hyökkääjä tarvitsee tukea. Kyllä Teemu on näyttänyt maajoukkueessa ja Norwichissa, että pystyy tekemään maaleja yksilösuorituksillakin, mutta tämä on joukkueurheilua. Maalit tehdään joukkuepelaamisen seurauksena, Hyppönen tietää.
Lauantain Norwich-Newcastle -ottelu on nähtävissä Viasat Jalkapallo -kanavalla ja Viaplayssa. Ottelu alkaa klo 17 ja studio-osuus puoli tuntia aiemmin.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Bruno Guimarães on valmis jäämään Newcastleen kiinnostuksesta huolimatta: ”Tarjouksen pitäisi olla seuran kannalta todella hyvä…”
- Bournemouth-luotsi otti kantaa tähtipelaajiensa tulevaisuuteen: ”Emme voi pelätä sitä”
- Sky: Chelsea etsii uutta topparia – oli kiinnostunut Virgil van Dijkista
- Newcastlen avainpelaaja kärsii polvikivuista – loppukauden sivussa?
- Bournemouth kaatoi Arsenalin Lontoossa – nousi hetkessä tasoihin ja ohi
- Arne Slot puhui loppukauden peluutuksesta – rotaatiota ei käytetä liikaa: ”Katse käännettävä ensi kauteen”
- Luton Town putosi taas – vuoden sisällä Valioliigasta Englannin Ykkösliigaan
- Liverpool aloittamassa neuvottelut tähtipelaajan jatkosta
- Pep Guardiola selvensi kommenttejaan tulevaisuudesta Man Cityssä
- Manchester Cityn jättävä Kevin De Bruyne kommentoi tulevaisuuttaan: ”Olen osoittanut pystyväni pelaamaan täällä”
- Arne Slot puhui loppukauden peluutuksesta – rotaatiota ei käytetä liikaa: ”Katse käännettävä ensi kauteen”
- Luton Town putosi taas – vuoden sisällä Valioliigasta Englannin Ykkösliigaan
- Bournemouth kaatoi Arsenalin Lontoossa – nousi hetkessä tasoihin ja ohi
- Manchester Cityn jättävä Kevin De Bruyne kommentoi tulevaisuuttaan: ”Olen osoittanut pystyväni pelaamaan täällä”
- Liverpool aloittamassa neuvottelut tähtipelaajan jatkosta
- Sky: Chelsea etsii uutta topparia – oli kiinnostunut Virgil van Dijkista
- Newcastlen avainpelaaja kärsii polvikivuista – loppukauden sivussa?
- Pep Guardiola selvensi kommenttejaan tulevaisuudesta Man Cityssä
- Bruno Fernandes paljasti rehellisen vastauksensa Rúben Amorimin kehoitukseen – ”Voin sen jälkeen rentoutua enemmän”
- Jamie Carragher odottaa Liverpoolilta kiireistä siirtoikkunaa: ”On jännittävää seurata, mitä Slot aikoo tehdä”