Liverpool ja Man United kohtaavat sunnuntaina – hiillostus jo vahvasti käynnissä: ”Häntä ällötti se”
Kuva: Getty Images
Manchester Unitedin ja Liverpoolin välit eivät ole koskaan olleet lämpimimmästä päästä, johtuen osaltaan joukkueiden takavuosien mittelöstä Valioliigan huipulla. Ensi sunnuntaina nähtävään kohtaamiseen ryhmät lähtevät kovin erilaisista asemista – piste-ero sarjataulukossa on Liverpoolin hyväksi vain kahdeksan pelatun kierroksen jälkeen jo 15 pistettä.
Puheet ottelun alla ovat kuitenkin perinteisiä. Liverpool-legenda Robbie Fowler avasi banterin omalta osaltaan Daily Mirrorin kolumnissaan, puhuen Jürgen Kloppin oletettavasti aikoinaan saamasta United-tarjouksesta.
– Haastattelin häntä pari vuotta sitten, ja hän kertoi kieltäydyttyään Dortmundin jälkeen parilta superrikkaalta seuralta saamistaan tarjouksista. Toinen näistä oli ehdottomasti Manchester United, toinen luultavasti Real Madrid. Häntä ällötti se, miten nämä seurat olivat kiinnostuneita vain taloudellisista asioista.
Liverpoolissa seuran ex-pelaajan silmissä asiat ovat tietenkin toisin, ja niin hän sanoo Kloppinkin asian nähneen.
– Hän sanoi pitäneensä Liverpoolista, koska siellä vallitsee tasapaino sen välillä, paljonko rahaa tarvitaan huipun saavuttamiseen, ja miten paljon toisaalta painavat seuraidentiteetti, historia, ja kannattajat.
– Keskustelin muiden seurojen kanssa, mutta niiden kohdalla oli minusta kyse imagosta ja markkinoinnista enemmän kuin jalkapallosta. Nuo ovat osa hommaa, mutta eivät ne voi olla ensisijaisia. Ensin on parannettava pelin tasoa, Klopp sanoi Fowlerin kolumnin mukaan.
LUE MYÖS:
- West Ham -manageri Nuno Espírito Santo kiehui erotuomarin päätöksestä: ”On vaikeaa hyväksyä tätä”
- Maajoukkuepelaaja otettu kiinni pahoinpitelystä epäiltynä
- Mohamed Salah saa risuja huomattavalta taholta: ”Kai voit sen verran purra huultasi?”
- Näkökulma: Mohamed Salahin poikkeuksellinen ryöpytys oli tervetullut
- ”Ilmassa on epäuskoa” – Arne Slot kommentoi kriisiä
- Kohtelustaan suuttunut Mohamed Salah sai kritiikkiä: ”Tekee numeron itsestään”
- Mohamed Salah: Liverpool on heittänyt minut bussin alle – ”Olen todella pettynyt”
- Mauricio Pochettino haluaa palata voittamaan Valioliigan
- Liverpoolin Dominik Szoboszlai: ”En edes tiedä, millä sijalla olemme”
- Liverpool hukkasi kahdesti johtonsa sarjanousijan vieraana
- Maajoukkuepelaaja otettu kiinni pahoinpitelystä epäiltynä
- Mohamed Salah saa risuja huomattavalta taholta: ”Kai voit sen verran purra huultasi?”
- Näkökulma: Mohamed Salahin poikkeuksellinen ryöpytys oli tervetullut
- ”Ilmassa on epäuskoa” – Arne Slot kommentoi kriisiä
- West Ham -manageri Nuno Espírito Santo kiehui erotuomarin päätöksestä: ”On vaikeaa hyväksyä tätä”
- Kohtelustaan suuttunut Mohamed Salah sai kritiikkiä: ”Tekee numeron itsestään”
- Arne Slot otti kantaa Mohamed Salah -kohuun
- Rúben Amorim otti tiukan sävyn Kobbie Mainoosta – tylytti toimittajia
- Brighton pahoittelee Kiinassa aiheuttamaansa mielipahaa
- Fantasy Premier League: GW 15 – käytä ilmaiset vaihtotapahtumat tästä syystä