Miksi VAR puuttui peliin? Ex-valioliigatuomarin mielestä Zaha sukelsi selvästi: ”Se oli lahja”

Entisen valioliigatuomarin Mark Clattenburgin mielestä Crystal Palacen Wilfried Zaha sukelsi selvästi saadakseen rangaistuspotkun sunnuntain kamppailussa Arsenalia vastaan.
Erotuomari Martin Atkinson nostikin Zahalle ensin keltaisen kortin sukeltamisesta, mutta sitten VAR-videotuomarointijärjestelmä puuttui peliin. Pallo vietiin lopulta pilkulle ja kortti mitätöitiin.
– Hän (Atkinson) oli myös sijoittunut täydellisesti tehdäkseen ratkaisun. Calum Chambers ojensi jalkansa, ja Zaha heittäytyi maahan. Atkinson havaitsi hänen temppunsa ja antoi keltaisen kortin, Clattenburg kirjoittaa Daily Mailissa.
– Sitten VAR tuli mukaan. He käskivät miestään kentällä pyörtämään päätöksensä ja tuomitsemaan sen sijaan rangaistuspotkun. Se oli lahja Palacelle, hän jatkaa.
Kahden maalin tappioasemassa ollut Palace kavensi pilkulta ja nousi toisella puoliajalla 2–2-lukemiin. Lopussa VAR vielä hylkäsi Arsenalin Sokrátis Papastathópoulosin maalin, joten pisteet jaettiin.
– Australialainen Jarred Gillett oli videotuomari Stockley Parkissa, ja haluaisin kuulla hänen perustelunsa, sanoo Clattenburg.
20€ antaa 40€ + 100 ilmaiskierrosta
- Avaa pelitili Caxinolle, niin mahtavat edut ovat sinun.
- Talleta 20€, niin saat 40€ pelirahaa sekä 100 ilmaiskierrosta.
- Tarjous voimassa vain uusille asiakkaille rajoitetun ajan.
- Newcastle upeaan voittoon PSG:stä Mestarien liigassa
- Tässä on koko Englannin tehottomin joukkue – rikkoi juuri kyseenalaisen ennätyksen
- Toimittaja: Loistavan alkukauden pelannut Brighton-tähti tekee jatkosopimuksen
- Valtavia minuutteja pelannut Bukayo Saka loukkaantui – Thierry Henry: ”Tämä ei ole kritiikkiä Artetaa kohtaan, mutta…”
- Andy Carroll toivoi epäonnistuvansa Liverpoolin lääkärintarkastuksessa: ”Yhtäkkiä löysin itseni helikopterista”
- Guardian: Erik ten Hag ei ole potku-uhan alla
- Chelsea-kapteeni Reece James sai pelikiellon ja yli 100 000 euron sakot
- Jürgen Klopp otti kantaa VAR-kohuun – toivoo uusintaottelua
- Newcastle-tähti yrittää pysäyttää illalla poikansa idolin: ”Hänellä on pakkomielle Mbappésta”
- Frank Lampard on kiinnostunut huippupestistä Skotlannissa
- Riittääkö termi ”nolo” kuvaamaan tätä? Valioliiga julkisti Liverpoolin maalin hylkäämiseen johtaneen VAR-keskustelun
- Manchester United buuattiin kentältä – näin kommentoi Erik ten Hag
- Manchester Unitedin legendoilta täyslaidallinen joukkueen puolustamiselle – ”Se on noloa”
- Arsenalin nuori tähti loukkaantui taas – Mikel Arteta ei kadu peluuttamista
- Jürgen Klopp otti kantaa VAR-kohuun – toivoo uusintaottelua
- Liverpoolin valitus hylättiin – pelikielto pysyy voimassa
- Chelsea-kapteeni Reece James sai pelikiellon ja yli 100 000 euron sakot
- Newcastle-tähti yrittää pysäyttää illalla poikansa idolin: ”Hänellä on pakkomielle Mbappésta”
- Arsenal ja Man United pettyivät Mestarien liigassa
- Pep Guardiola vertasi nykyjalkapallon tilannetta pikaruokaan: ”Luuletteko että meillä on aikaa prosesseihin?”