Espanjan kaikkien aikojen maalintekijä sanoo Harry Kanen olevan tällä hetkellä maailman paras hyökkääjä

Harry Kane on maailman tämän hetken paras hyökkääjä. Tätä mieltä on Espanjan entinen maajoukkuepelaaja, La Rojan kaikkien aikojen paras maalintekijä David Villa, joka lopettaa uransa tähän kauteen Japanin liigassa.
Tottenhamia edustava Kane, 26, on säkenöinyt erityisesti Englannin maajoukkueessa. Brittikärki on tehnyt ”Kolmen leijonan” riveissä 32 maalia 45 pelissä siitä lähtien kun debytoi A-maajoukkueessa vuonna 2015.
Päättyneen maaottelutauon aikana Kane teki peräti neljä maalia kahdessa ottelussa, kun Englanti kohtasi Montenegron ja Kosovon. Sen myötä Kane voitti EM-karsintojen maalipörssin 12 maalilla. Tilaston kakkospaikan jakoivat 11 maalia viimeistelleet Israelin Evran Zahavi ja Portugalin kapteeni Cristiano Ronaldo. Kymmeneen osumaan ylsivät Huuhkajien eli Suomen jalkapallomaajoukkueen Teemu Pukki ja Serbian Aleksandar Mitrovic.
– Hän on paras hyökkääjä tai ysipaikan pelaaja tällä hetkellä, Villa sanoi Sky Sportsin mukaan Kanesta.
– Hän on loistava lähes kaikessa mitä tekee ja varmasti yksi kandidaateista kultaisen kengän voittajaksi vuoden 2020 EM-kisoissa.
Kane on tehnyt tällä kaudella seurajoukkueessa kymmenen maalia 15 pelissä kaikissa kilpailuissa.
Villa ei halunnut spekuloida liikaa sillä, jatkaako Kane uraansa Tottenhamissa. Alkukauden heikosti pelannut ja manageria keskiviikkona Mauricio Pochettinosta José Mourinhoon vaihtanut seura on Villan uskomuksen mukaan Kanelle tärkeä.
Lue lisää Tottenhamin valmentajamuutoksesta täältä.
[readmore from=Tottenham]
– Et tarvitse siirtoa toiseen seuraan motivoidaksesi itseäsi. Harry on aina pelannut Tottenhamissa, Villa tokaisi.
– Tiedän ettei heillä ole mennyt tänä vuonna niin hyvin, mutta en ole hänen päässään, en tiedä hänen tulevaisuuttaan.
Kane on osin poikkeuksellinen pelaaja nykyajan jalkapallossa, sillä hän on pysynyt uskollisena kasvattiseuralleen muiden suurseurojen kiinnostuksesta huolimatta ja on sen myötä yksi Spursin fanien suursuosikeista.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Hauska hetki: Linjatuomari opetti Arsenal-pelaajaa sivurajaheitossa kesken ottelun
- Mikel Arteta jätti yhden pelaajan ulos kokonaan Mestarien liiga -rekisteröinneistä – tässä syy
- Newcastlen tähtihankinnan polvivamman vakavuus selvisi
- Everton-manageri selitti kummastuttanutta ratkaisuaan
- Ruben Amorim vertauksesta Pep Guardiolan Cityyn: ”Täysi vitsi”
- Enzo Maresca tyrmäsi väitteet Mestarien liigan vaikutuksesta konttaukseen
- Chelsealle iso pettymys – loppuhetkien draamaa
- Potkut lähellä? Jälleen karmea näky Lontoossa
- Wolvesille katastrofaalinen alku kauteen – Newcastlen hankinta osui
- Arsenal löylytti valmentajaa vaihtanutta Nottinghamia
- Chelsealle iso pettymys – loppuhetkien draamaa
- Potkut lähellä? Jälleen karmea näky Lontoossa
- Ruben Amorim vertauksesta Pep Guardiolan Cityyn: ”Täysi vitsi”
- Everton-manageri selitti kummastuttanutta ratkaisuaan
- Pep Guardiolalta naseva kuittaus Arne Slotille
- Bruno Fernandes iskee takaisin häntä kritisoineille ex-pelaajille: ”Eromme on siinä, että…”
- Enzo Maresca tyrmäsi väitteet Mestarien liigan vaikutuksesta konttaukseen
- Wolvesille katastrofaalinen alku kauteen – Newcastlen hankinta osui
- Mikel Arteta häkeltyi toimittajan kysymyksestä: ”Ihan hyvät?”
- Newcastlen tähtihankinnan polvivamman vakavuus selvisi