José Mourinho ei ollut Tottenhamin ykkösvaihtoehto uudeksi päävalmentajaksi
Kuva: Getty Images
José Mourinho nimitettiin keskiviikkoaamuna Tottenhamin uudeksi päävalmentajaksi. Mourinho ja Spurs pääsivät sopimukseen pikavauhtia, sillä seura tiedotti Mauricio Pochettinon potkuista vastikään tiistai-iltana.
Lue lisää aiheesta täältä.
Daily Mailin mukaan Mourinho ei nopeasta värväyksestä huolimatta ollut Spursin ykkösvaihto päävalmentajan tehtävään. Lehden mukaan seuran puheenjohtaja Daniel Levy tiedusteli ensisijaisesti, olisiko Leicester Cityn hurjaan liitoon tällä kaudella penkin päässä saanut Brendan Rodgers mahdollisesti kyvykäs vaihtamaan seuraa kesken kauden. Vastaus King Power-stadionin suunnilta oli kuitenkin kieltävä.
Spursin seurajohto pohti myös, voisiko saksalaisen RB Leipzigin 32-vuotiaan luotsin Julian Nagelsmannin pestaaminen olla mahdollista. Brittiseurassa tultiin kuitenkin siihen tulokseen, että se olisi mahdollista aikaisintaan kesällä.
[readmore from=Tottenham]
Kauden päättymiseen asti Pohjois-Lontoossa ei haluttu odottaa, ja näin ollen keskustelut Mourinhon kanssa etenivät pikavauhtia maaliin. Portugalilaisen tuore sopimus ulottuu peräti kauden 2022-23 loppuun.
Alustavat puheet mahdollisesta päävalmentajan paikasta oli aloitettu Mourinhon kanssa jo viime kuussa, kun Pochettinon asema oli alkanut horjua entisestään.
Pochettinon oli tarkoitus luotsata Spursia vielä tulevan lauantain West Ham -ottelussa, mutta tilanne hänen Levyn välillä kärjistyi maanantaina. Yhteenotto johti siihen, että Pochettino irtisanottiin tiistaiaamuna, ja asiasta tiedotettiin samana iltana.
LUE MYÖS:
- Mohamed Salah on sysätty syrjään – nyt puhuu Virgil van Dijk
- Katastrofaalisille tuloksille ei näy loppua – kriisiseuran manageri: ”Muutoksia on tehtävä”
- Luka Modric puhui kariutuneesta Chelsea-siirrostaan: ”Tottenham oli todella jyrkkä minua kohtaan”
- Rúben Amorim: Manchester Unitedin jättihankinta on keskittynyt liikaa omaan maalimääräänsä
- Näin Arne Slot kommentoi Liverpoolin tuoreinta pistemenetystä
- Unai Emery paljasti: Aston Villan ykköshyökkääjä kärsinyt polvikivuista jo pitkään
- Ex-pelaaja uskoo: Huippuvalmentaja jättää Fulhamin
- Sky: Tottenham kiinnostunut Bournemouth-tähdestä – hintalappu selvillä
- Sarjanousijat kurittivat isoja: Chelsea hävisi, Liverpool tasapeliin
- Aston Villa nousi Valioliigassa jo kolmanneksi – Arsenal väänsi voiton Brentfordista
- Sarjanousijat kurittivat isoja: Chelsea hävisi, Liverpool tasapeliin
- Näin Arne Slot kommentoi Liverpoolin tuoreinta pistemenetystä
- Aston Villa nousi Valioliigassa jo kolmanneksi – Arsenal väänsi voiton Brentfordista
- Italialaislehti: Tottenhamin ykköstorjuja lähtökuopissa
- Chelseaan siirtyvä peluri ongelmissa – oma seura lätkäisi pelikiellon
- Sky: Tottenham kiinnostunut Bournemouth-tähdestä – hintalappu selvillä
- Sunderland on Valioliigan paras sarjanousija 20 vuoteen
- Unai Emery paljasti: Aston Villan ykköshyökkääjä kärsinyt polvikivuista jo pitkään
- Toimittaja: Maalivahti haluaa jättää Manchester Cityn
- Ex-pelaaja uskoo: Huippuvalmentaja jättää Fulhamin