Jürgen Klopp osasi odottaa Mestarien liigan lohkovaiheelle vaikeaa päätöstä: ”Niin ei ole ikinä käynyt”
Kuva: Getty Images
Liverpool olisi tiistaina voinut varmistaa jatkopaikan ja lohkovoiton Mestarien liigassa, mutta 1-1-tasapeli Napolia vastaan merkitsee, että joukkueen kohtalo selviää vasta lohkon päätöspäivänä RB Salzburgin vieraana.
Jatkopaikan varmistamiseksi Liverpool tarvitsee vähintään tasapelin. Se etenee 16 parhaan joukkoon myös, jos Napoli häviää Genkille.
Voitto keskiviikkona olisi antanut Liverpoolille mahdollisuuden lepuuttaa avainpelaajiaan lohkovaiheen viimeisessä pelissä, mutta nyt Salzburgia vastaan on kaikki pelissä, eikä kiireinen otteluohjelma anna armoa.
Liverpoolin manageri Jürgen Klopp sanoi kuitenkin, ettei hän ollut ehtinyt edes ajatella, voisiko hän antaa joillekin pelaajilleen lepovuoron Itävallassa.
– Miksi suunnittelisimme Salzburgia varten, kun meillä oli vielä Napoli kohtaamatta? sanoi Klopp keskiviikon ottelun jälkeen Sky Sportsin mukaan.
– Olen ollut täällä neljä vuotta. Kertokaa, milloin tämä on ollut helppoa. Viime vuonna meidän oli voitettava Napoli 1-0 kotona [päästäksemme jatkoon]. En muista, milloin meillä olisi ollut isommat paineet.

LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Crystal Palacelle tuttu vastustaja pudotuspeleihin – aiemmin kävi kohtalokkaasti
- Eurooppa-liigan neljännesvälieräparit arvottu – tässä Aston Villan ja Nottingham Forestin vastustajat
- Mestarien liigan neljännesvälieräparit arvottu
- Fantasy Premier League: GW 28 – katso parhaat puolustajat peliviikkoon 31 asti
- West Hamilla vain yksi tavoite loppukaudella: ”Suurin motivaatiomme”
- Lähde: Liverpool-pelaaja pettynyt rooliinsa – harkitsee lainasiirtoa muihin maisemiin
- Sport: Chelsea-hyökkääjän siirtopyyntöväitteet eivät pidä paikkaansa
- Toimittaja: Jesse Lingard löysi uuden seuran
- Igor Tudor ei mainitse yhtä sanaa Tottenham-pelaajille: ”En siksi, että se olisi jotain liian pelottavaa…”
- Valioliigassa pamahti iso päävalmentajasopimus
- Valioliigassa pamahti iso päävalmentajasopimus
- Toimittaja: Jesse Lingard löysi uuden seuran
- Lähde: Liverpool-pelaaja pettynyt rooliinsa – harkitsee lainasiirtoa muihin maisemiin
- Jamie Carragher kehui vuolaasti Manchester Unitedin pelaajaa: ”Yksi koko Valioliiga-kauden parhaimmista hankinnoista”
- Victor Osimhen haluaa välttää Liverpoolin Mestarien liigassa: ”Jos totta puhutaan…”
- Senne Lammens otti kantaa Valioliigan pelilliseen trendiin: ”Tiettyä rajaa ei voi ylittää…”
- Igor Tudor ei mainitse yhtä sanaa Tottenham-pelaajille: ”En siksi, että se olisi jotain liian pelottavaa…”
- Sport: Chelsea-hyökkääjän siirtopyyntöväitteet eivät pidä paikkaansa
- Mestarien liigan neljännesvälieräparit arvottu
- Valioliiga-ikoni Juan Mata elää uutta kevättä Australiassa