Näkökulma: ”Maailman räjähtävintä jalkapalloilijaa” vietiin jo NFL-sarjaan – flopiksi tuomittu Adama Traoré ohittaa nyt tehokkaammin kuin Lionel Messi
Kuva: Getty Images
Wolverhampton Wanderersin Adama Traoré on Valioliigan kuumimpia pelaajia.
Traoré on nostettu whoscored.comin tilastoissa peräti kuusi kertaa kymmenessä viime ottelussa kentän parhaaksi pelaajaksi. Traoré on arvostetun sivuston numeroiden valossa sarjan toiseksi paras pelaaja. Vain Kevin De Bruyne yltää arvosanallaan 7,96 espanjalaisen (7,78) edelle.
Traoré on tehnyt Valioliigan peleissä tällä kaudella neljä ja pohjustanut seitsemän maalia. Hän teki viime kaudella vain yhden, ja pohjusti yhden maalin.
Traoré, 24, siirtyi Molineuxille kesällä 2018. Silloin pohdittiin, nouseeko FC Barcelonan kasvatti vihdoin huipulle. Traoré ei koskaan lyönyt todella läpi Aston Villassa tai Middlesbrough’ssa – vaikka tekikin kaudella 2017-18 Middlesbrough’ssa tehot 5+10.
Traoré on 178-senttinen ja äärimmäisen vahva. Espanjalaisen lihasmassa on kasvanut merkittävästi. Traoré on ristitty joskus maailman räjähtävimmäksi jalkapalloilijaksi. Hän sai juniorina lukuisia tarjouksia siirtyä amerikkalaisen jalkapalloilun NFL-sarjaan. Tämän paljasti tammikuussa RMC Sportille nykyinen joukkuetoveri Roman Saïss.
NFL-seurojen kiinnostuksen ymmärtää. Traoré on mennyt tällä kaudella harhauttamalla ohi keskimäärin peräti 5,7 kertaa ottelussa. Luku on poikkeuksellinen. Wilfried Zaha yltää noin viiteen. Tämäkin luku on huima. FC Barcelonan Lionel Messi on ohittanut vastustajan tällä kaudella keskimäärin 5,3 kertaa ottelussa.
Huimat numerot perustuvat kahteen tekijään. Ensinnäkin: Traoré on erittäin hyvä ohittaja. Hän ei vain juokse ohi, vaan suojaa palloa taitavasti jopa paineen alla. Traoré pitää pallon kontrollissaan ulommalla jalallaan, ja vastustajan kaukana vahvoilla käsillään. Jos Traoré pääsee vauhtiin, pamahtaa hän lähes vastustamattomasti karkumatkalle. Traorélla on loistava tasapaino.
Toiseksi: Traoré on osannut ohittaa jo junioriajoistaan lähtien. Barcelonan pallonhallintaa korostava tyyli ei silti sopinut hänelle koskaan täydellisesti, sillä Traoré on parhaimmillaan, kun pääsee juoksemaan kohti selustaa, iskemään vastaan pallonriistojen jälkeen.
Wolverhampton on pallonhallinnallaan (48,7) Valioliigan keskikastia. Päävalmentaja Nuno Espírito Santo korostaa ajattelussaan riistojen jälkeisiä tilanteenvaihtoja. Wolverhampton yrittää pelata Traorélle juoksulinjalle kaartavia syöttöjä.
Wolverhampton on käyttänyt tällä kaudella muotoja 3-4-3 ja 3-5-2. Traoré on saanut ryhmityksissä vastuuta oikealla laidalla. Mestarien liigan paikoista taisteleva Wolverhampton on hyökännyt peräti 42-prosenttisesti juuri oikealta. Tämä selittää paljon.
Vielä enemmän kertoo se, että Wolverhampton on hyökännyt vain 21-prosenttisesti keskeltä. Wolverhampton houkuttelee vastustajan vasemmalle, ja vaihtaa puolen nopeasti. Keskikentän Ruben Neves ja João Mourinho takaavat napakat puolenvaihdot.

LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Valioliigan sisäinen jättisiirto saattaa sittenkin kariutua
- Ilkay Gündogan: Manchester Cityllä momentum mestaruustaistelun suhteen
- Chelsean toppari herättää kiinnostusta Serie A:ssa
- Steven Gerrard kertoi mielipiteensä Arne Slotin tilanteesta
- Pep Guardiola aikoo lähettää viestin José Mourinholle: ”Todella hyvä strategia”
- Jamie Carragher sai tietää Liverpoolin potentiaaliset vastustajat Mestarien liigassa: ”Herranjumala sentään”
- Roy Keane kertoi miksei Manchester Unitedin pidä palkata Michael Carrickia päävalmentajakseen
- Jättikauppa lähellä Valioliigassa
- Sunderland lainasi kaksi pelaajaa muihin seuroihin
- Brighton lainasi laitahyökkääjän Middlesbrough’hun
- Jättikauppa lähellä Valioliigassa
- Ylivoimainen suoritus – viisi Valioliiga-seuraa suoraan Mestarien liigan neljännesvälieriin
- Nyt tärähtää: West Ham myy pelaajan ennätyssiirrolla
- Athletic: Manchester City myy laitahyökkääjänsä toiseen Valioliiga-seuraan
- Toimittaja: Manchester Cityn toppari saattaa siirtyä lähipäivinä Italiaan
- Teinisensaatio Valioliigaan – 100 miljoonan euron sopimuspykälä
- Roy Keane kertoi miksei Manchester Unitedin pidä palkata Michael Carrickia päävalmentajakseen
- Virallista: Raheem Sterling jättää Chelsean
- Arne Slot otti kantaa Andy Robertsonin siirtohuhuihin
- Sunderland lainasi kaksi pelaajaa muihin seuroihin