Manchester Unitedin puolustaja haaveilee paikasta EM-kisajoukkueessa – edellisestä maaottelusta 1,5 vuotta
Kuva: Getty Images
Manchester Unitedin laitapuolustaja Luke Shaw haaveilee kutsusta ensi kesän EM-kisoihin.
Shaw, 24, oli yksi Englannin jalkapallon kuumimmista lupauksista, kun United maksoi hänestä lähes 40 miljoonaa euroa Southamptonille vuonna 2014. Lukuisat loukkaantumiset ja ailahtelevat otteet ovat kuitenkin hidastaneet hänen kehitystään.
Englannin maajoukkueluotsi Gareth Southgate ei ole nähnyt Shaw’lle käyttöä 1,5 vuoteen. Shaw pelasi viimeksi Englannin paidassa syyskuussa 2018 Nations Leaguessa Espanjaa vastaan, ja sen jälkeen hänet on kutsuttu Southgaten ryhmään vain kerran. Kaikkiaan hän on esiintynyt A-maajoukkueessa kahdeksassa ottelussa.
[readmore from=Manchester-United]
Southgate on suosinut vasemman pakin paikalla Leicesterin Ben Chilwelliä ja Newcastlen (lainalla Tottenhamista) Danny Rosea, mutta Shaw uskoo, että vahvat näytöt kevään peleissä voivat avata hänelle tien EM-kisamiehistöön. Tällä hetkellä hän keskittyy kuitenkin täysillä Manchester Unitedin tavoitteisiin.
– Haluamme päästä kärkinelikkoon ja tietysti olemme vielä muissa kilpailuissa (Eurooppa-liiga ja FA Cup) mukana, joten meillä on pokaaleja voitettavana, kommentoi Shaw Sky Sportsille.
– Valehtelisin, jos sanoisin, etten ole ajatellut sitä [maajoukkuetta], mutta minun on jatkettava kovaa työntekoa ja pidettävä jalat maassa.
– Mutta tietysti EM-kisoissa pelaaminen on kaikkien unelma.
– Se ei ole päivän päätteeksi minusta kiinni. Se on Garethin päätettävissä, ja minä kunnioitan hänen päätöstään, mikä se sitten onkaan.
Shaw on saanut tällä kaudella käydä kovaa kilpailua minuuteista Manchester Unitedissa Brandon Williamsin noustua vauhdilla akatemiasta edustusjoukkueen vakiokasvoksi. Kauden ensimmäisellä puoliskolla vasempana laitapuolustajana pelasi myös Ashley Young, joka siirtyi viime kuussa italialaiseen Internazionaleen.

LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lähde: Chelsea valmistelee tammikuun siirtoa Barcelona-pelaajasta
- Liverpool-kapteeni Virgil van Dijk otti kantaa Salah-kohuun
- Kolo Touré: Erling Haaland saa puolustajat menettämään yöunensa
- Michail Antonio harjoittelee seuran mukana – ”Näyttänyt hyvältä”
- Liverpool-legenda Ian Rush sairaalassa
- Tottenhamin Brennan Johnson toisen Valioliiga-seuran kiikarissa
- Mohamed Salah palasi Liverpoolin kokoonpanoon – näin kommentoi Arne Slot
- Jättipaukku lähellä: nuhaisesti pelannut Arsenal nujersi sarjajumbon vain vaivoin
- Tämä oli videotuomarin näkemys Liverpool–Brighton-ottelussa puhuttaneesta tilanteesta
- Mohamed Salah nauratti toimittajia Brighton-voiton jälkeen
- Tämä oli videotuomarin näkemys Liverpool–Brighton-ottelussa puhuttaneesta tilanteesta
- Mohamed Salah nauratti toimittajia Brighton-voiton jälkeen
- The Sun: Arsenal-toppari osallisena välikohtauksessa Lontoossa
- Jättipaukku lähellä: nuhaisesti pelannut Arsenal nujersi sarjajumbon vain vaivoin
- Liverpool otti vapauttavan voiton – Mohamed Salah teki historiaa
- Mohamed Salah palasi Liverpoolin kokoonpanoon – näin kommentoi Arne Slot
- Tottenhamin Brennan Johnson toisen Valioliiga-seuran kiikarissa
- Valioliigapeluri jätettiin ulos AFCONista: ”Kyse ei ole jalkapallosta”
- Liverpool-legenda Ian Rush sairaalassa
- Chelsea haluaa hollantilaislupauksen – Man United ja Newcastle myös kiinnostuneita