Chelsean laituri kertoi haastavasta tilanteesta – haluaisi tehdä pitkän jatkosopimuksen, mutta seura ei tarjoa sellaista
Kuva: Getty Images
Chelsean laitahyökkääjän Willianin nykyinen sopimus lontoolaisseuran kanssa umpeutuu kesäkuussa. Osapuolet ovat kuitenkin halukkaita jatkamaan yhteistyötä.
Ongelma uuden diilin solmimisessa on se, että Willianin mukaan hän haluaisi jäädä Chelseaan pidemmäksi aikaa ja solmia sen myötä pidemmän sopimuksen. Tässä seura ja pelaaja eivät ole ainakaan toistaiseksi päässeet yhteisymmärrykseen.
31-vuotias brassi on pelannut Chelseassa viimeiset seitsemän vuotta ja esiintynyt yli 300 ottelussa lontoolaisseuran paidassa. Tälläkin kaudella hän on ollut iso palanen Frank Lampardin käskyttämässä joukkueessa tehden viisi maalia ja antaen viisi maaliin johtanutta syöttöä kuluvan kauden 34 pelaamassaan ottelussa.
Nyt Willian on sanonut suoraan, ettei tiedä voiko jatkaa seurassa sopimuksen solmimisessa ilmenneiden erimielisyyksien takia.
– Tilanne on vaikea, koska Chelsea tarjosi minulle kahta lisävuotta eivätkä he aio muuttaa tarjoustaan. Minä sanoin haluavani kolme vuotta lisää, Willian selvensi Esporte Interativolle.
– Tämän takia tilanne on haastava. En oikeasti tiedä onko mahdollista (jäädä). Tavoitteeni on jatkaa työntekoa ja keskittyä jäljellä olevaan kauteen, jotta Chelsea voi jatkaa pelien voittamista.
Lopuksi Willian totesi uudelleen tilanneen hankaluuden ja sanoi kliseisesti: ”katsotaan, miten käy”.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- The Athletic: Manchester United neuvottelee merkittävästä sopimuksesta
- Sarjanousija vahvistuu – maajoukkuehyökkääjä vaihtaa seuraa Valioliigassa
- BBC: Manchester City kahden jättikaappauksen perässä
- Valioliigaseura hankki MM-kisatähden isolla rahalla
- Valioliigan kausiennakko 2026-27 – Chelsea: Takaisin isojen joukkoon
- Bild: Bayern Münchenillä hurjia suunnitelmia – tähtäimessä Valioliigan supertähti
- Fantasy Premier League: Katso parhaat puolustajat joukkueeseesi
- Romano: Tottenhamin rotaatiosta pudonnut maalivahti siirtymässä Italiaan
- Valioliigan kausiennakko 2026-27 – Tottenham: Iso luuta lakaissut
- Man City menetti supertähtensä – tässä on Rodrin uusi seura
- Man City menetti supertähtensä – tässä on Rodrin uusi seura
- Valioliigan kausiennakko 2026-27 – Tottenham: Iso luuta lakaissut
- Sky: Aston Villa teki päivässä sen, mihin PSG oli käyttänyt kuukauden
- Arsenal kylvetti Manchester Cityä
- Romano: Tottenhamin rotaatiosta pudonnut maalivahti siirtymässä Italiaan
- Valioliigan kausiennakko 2026-27 – Aston Villa: Mitä euromenestyksen jälkeen?
- Sky: Turkkilaisseuran varahyökkääjä lähellä siirtoa Valioliigaan
- Borussia Dortmund kiilasi Evertonin edelle
- Sky: Nottingham Forest myy hyökkääjänsä sarjanousijalle
- Valioliigan kausiennakko 2026-27: Brighton – Kuka tekee maalit?