Bayern Münchenin isähahmo Uli Hoeness tunnetaan suorasanaisista kommenteistaan.

Bayernin taustalla edelleen vahvasti vaikuttava patriarkka puhui tuoreeltaan Florian Wirtzistä, jonka müncheniläisseura halusi riveihinsä kesän 2024 siirtoikkunassa.

Wirtz valitsi tuolloin kuitenkin Liverpoolin, mitä Hoeness ei ole kommenteista päätellen vieläkään täysin sulattanut.

– Wirtz pelaisi paljon paremmin meillä Bayernissa kuin Liverpoolissa. Katson paljon hänen otteluitaan. Häntä ei ole saatu kunnolla sisään joukkueeseen.

– Leverkusenissa hän sai jatkuvasti palloa, mutta Liverpoolissa hän on vain yksi muiden joukossa, Hoeness kommentoi.

Artikkeli jatkuu postauksen jälkeen.

Fabrizio Romano

@FabrizioRomano
🚨 Bayern’s Uli Hoeneß: “Florian Wirtz would play much better for Bayern than he does at Liverpool”.

“I watch a lot of his games. They haven't integrated him properly at all”.

“In Leverkusen, he got every ball; in Liverpool, he's just one among many”, told @weltamsonntag.

Wirtzin ajanjakso Merseysidella on ollut vaikea. Toista kauttaan Liverpoolissa pelaava saksalainen on saanut paljon kritiikkiä otteistaan.

Viimeisen kolmen ottelun otteet antavat tosin viitteitä siitä, että kelkka saattaa olla vihdoin kääntymässä parempaan suuntaan.

LUE MYÖS: