Norwichin sankari käytti ovelaa pullokikkaa – tiesi, mihin suuntaan Tottenhamin pelaajat laukoisivat rankkarinsa
Kuva: Getty Images
Hollantilaismaalivahti Tim Krul nousi Norwichin sankariksi, kun joukkue nujersi Tottenhamin rangaistuspotkukilpailussa ja eteni FA Cupin puolivälieriin.
Krul torjui Tottenhamin kaksi viimeistä rangaistuspotkua, kun Troy Parrott ja Gedson Fernandes asettuivat pallon taakse.
BBC:n mukaan Krulin vesipulloon oli kiinnitetty lista, jossa luki, mihin suuntaan Spursin pelaajilla on tapana rangaistuspotkunsa ampua.
[readmore from=Norwich]
Ei siis ollut ihme, että Krul käytti paljon aikaa valmistautuessaan jokaiseen kutiin – pitäen aina pulloa pitkään kädessään.
– Minä ja valmentajani teemme kotiläksymme. Minulla oli ne pullossani, sellaista kaikkea tapahtuu rangaistuspotkukilpailussa. Ja mikä paikka tämä myös oli tehdä se, täällä oli 9 000 (Norwichin) fania keskiviikkoiltana, maalivahti hehkutti.
Jalkapallon ystävät muistavat Krulin ennen kaikkea vuoden 2014 MM-kisojen pudotuspeleistä, jolloin hänet vaihdettiin kentälle jatkoajan viimeisellä minuutilla ja hän torjui Hollannin jatkoon rangaistuspotkukilpailussa Costa Ricaa vastaan.
LUE MYÖS:
20 ilmaiskierrosta ilman talletusta ja ilman kierrätysvaatimusta – kaikille asiakkaille!
- Ilmaiskierrosten arvo yhteensä neljä euroa! Peli: Tuohi 1000
- Voimassa 31.7.-2.8.
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Chelsea sai rangaistuksen 74 rikkomuksesta
- The Athletic: José Mourinhon luottomies siirtyy Valioliigaan 30 miljoonalla eurolla
- L’Équipe: Arsenal teki jättiratkaisun – 90 miljoonan euron megasiirto hyväksyttiin
- Tottenham ei ole valmis siirtomarkkinoilla – Roberto De Zerbi vihjasi jättipommista
- Romano: Brentford teki seurahistoriansa kalleimman hankinnan
- Cole Palmer teki selväksi yhden asian 117 miljoonan punnan miehelle – “Ulosottomiehet ovat ovella”
- Arsenal vahvoilla Bruno Guimaraesin suhteen – Eddie Howen lähtö vauhdittaa siirtoa
- Newcastle löysi Eddie Howen korvaajan
- FA tiukensi sääntöjä – tästä napsahtaa vähintään 10 ottelun pelikielto
- Romano: Fulham hankkii kaksi pelaajaa Real Madridista
- Newcastle löysi Eddie Howen korvaajan
- FA tiukensi sääntöjä – tästä napsahtaa vähintään 10 ottelun pelikielto
- Romano: Fulham hankkii kaksi pelaajaa Real Madridista
- Arsenal vahvoilla Bruno Guimaraesin suhteen – Eddie Howen lähtö vauhdittaa siirtoa
- Cole Palmer teki selväksi yhden asian 117 miljoonan punnan miehelle – “Ulosottomiehet ovat ovella”
- Marcus Rashford jätti jäähyväiset Barcelonalle
- Juuri nyt: Eddie Howe jättää Newcastlen – tässä ykköskandidaatti korvaajaksi
- Rio Ferdinandin pojalle ammattilaissopimus
- Muuttoliike jatkuu: Valioliiga-konkari hyvästeli seuransa
- Superlupaus vietiin Chelsean nenän edestä – siirtyykin Italiaan
