Valioliigan sarjataulukon 14. sijalla lepäävä Southampton FC on asetettu myyntiin, Sunday Times uutisoi.

Kiinalainen liikemies Gao Jisheng osti enemmistöosuuden Southamptonista alle kolme vuotta sitten. Hän on kuitenkin halukas luopumaan seurasta jo nyt. Timesin tietojen mukaan useampaa kuin yhtä välittäjää ollaan jo kutsuttu löytämään ostaja Southamptonille noin 250 miljoonan punnan hintaan.

Kyseisen myyntihinnan saavuttaminen antaisi Gaolle mahdollisuuden poistua englantilaisen jalkapallon parista samalla summalla kuin seuran aiempi omistaja Katharina Liebherr. Liebherr, joka peri seuran menehtyneeltä isältään, sai 80 prosenttia Southamptonin osakkeista itselleen elokuussa 2017. Perheelle jäisi mahdollisen myynnin jälkeen 20 prosenttia osakkeista.

Gaon vallankaappauksen jälkeen Southampton on taistellut kausi toisensa jälkeen putoamista vastaan. Kaudella 2017-18 joukkue jäi 17. sijalle ja viime kaudella sijoitus parani vain yhdellä. Nyt Southampton, joka hävisi lauantaina Newcastlelle 0-1-lukemin, on seitsemän pistettä putoamisviivan yläpuolella.