Brightonissa jo kolmannella pelaajalla koronavirustartunta – ”Olemme huolissamme”
Kuva: Getty Images
Brightonin toimitusjohtaja Paul Barber on vahvistanut Sky Sportsille, että joukkueesta on löytynyt jo kolmas pelaaja, jolla on koronavirustartunta.
Maaliskuussa kolmella Brightonin pelaajalla oli viruksen oireita ja yhdellä todettiin tartunta. Uusin tapaus tuli ilmi lauantaina, kun seura testautti pelaajiaan.
– Se on huolenaihe. Valitettavasti kolmas pelaaja sai eilisissä testeissämme positiivisen tuloksen. Joten kaikista viime viikkojen toimenpiteistämme huolimatta yksi pelaaja on sairastunut, vaikka he eivät ole harjoitelleet ollenkaan, sanoi Barber Sky Sportsille.
– Joten me olemme huolissamme, ja minusta se on normaalia, että kaikilla seuroilla on vastaavia huolia. Me haluamme varmistua, että teemme kaikkemme sen eteen, että protokollaa noudatetaan ja riskejä pienennetään niin paljon kuin mahdollista.
Barber on vastustanut äänekkäästi sitä, että Valioliiga-kauden loput ottelut pelattaisiin neutraaleilla stadioneilla. Hän toivoo, että Valioliiga antaa seuroille tarkat ohjeet siitä, miten vaiheittainen paluu joukkueharjoitteluun tapahtuu.
– Meidän on ensin saatava pelaajat harjoittelemaan pienryhmissä, sen jälkeen on sallittava kontaktiharjoittelu ja sitten on vielä harjoiteltava ottelukohtaisesti ennen kuin itse ottelu voidaan pelata.
– Joten vaiheita riittää. Se on todella monimutkaista. Valioliigan palveluksessa on ihmisiä, jotka tekevät todella kovaa töitä tuottaakseen yksityiskohtaiset ohjeet siitä, miten nuo vaiheet viedään läpi mahdollisimman turvallisesti.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Kammottava tulos Valioliigan kriisiseuralle elintärkeässä pelissä
- Antoine Semenyon jättisiirto on nyt lähellä!
- ESPN: Manchester United on tehnyt ison ratkaisun päävalmentajasta
- Manchester City on nyt pahoissa ongelmissa: ”Me selviämme”
- Gary Nevilleltä tyly näkemys Ruben Amorimin potkuihin
- Tottenham-hyökkääjä edelleen sivussa: ”Suunta on positiivinen”
- Chelsea vahvisti uuden päävalmentajansa
- Chelsean uusi päävalmentaja on tässä – ”Näyttää siltä, että olen seuraava manageri”
- Ole Gunnar Solskjær haluaa Man Unitedin päävalmentajaksi
- Leeds-fani kuoli ennen Man United -ottelua
- Ole Gunnar Solskjær haluaa Man Unitedin päävalmentajaksi
- Vahvistus: City-tähden sääriluu murtui
- Ruben Amorimin potkut: Välikohtaus seurapomon kanssa oli viimeinen naula arkkuun
- Floppihyökkääjä ulos? Liigavalmentajan sanat kertovat kaiken
- Tässä ovat ehdokkaat Man Unitedin seuraavaksi päävalmentajaksi
- BBC: Manchester City suunnittelee jättihankintaa
- Gary Nevilleltä tyly näkemys Ruben Amorimin potkuihin
- Hätäratkaisu Lontoossa? Argentiinan maajoukkuemies Valioliigaan
- Chelsean uusi päävalmentaja on tässä – ”Näyttää siltä, että olen seuraava manageri”
- Leeds-fani kuoli ennen Man United -ottelua