Arsenalin keskikenttäpelaaja haluaa jättää seuran – agentti: ”Minun on neuvoteltava seuran kanssa”

Arsenalin keskikenttäpelaaja Lucas Torreira haluaisi jättää seuran ja palata Italiaan, kertoo hänen agenttinsa Pablo Bentancur.
Uruguayn maajoukkuemies on ollut poissa pelikentiltä maaliskuun alusta lähtien, rikottuaan nilkkansa FA Cup -ottelussa Portsmouthia vastaan.
Alunperin 10 viikon mittaiselle sairaslomalle määrätty Torreira on nyt kuntoutunut kärsimästään vammasta. Hänen edustajiensa mukaan aikataulun mukainen kuntoutuminen oli tärkeä saavutus erityisesti ensi kauden osalta, sillä pelaajan toive olisi palata tänä kesänä Serie A:han.

– Loukkaantuminen oli onneksi odotettua lievempi. Tänään hän on täysin kuntoutunut, ja uskon hänen olevan tärkeä mies seuraavassa siirtoikkunassa, Bentancur kertoi Todo Mercado Webille.
[readmore from=Siirtouutiset]
– Minun on neuvoteltava Arsenalin kanssa. Pelaaja haluaisi palata Italiaan, mutta se on myönnettävä, että häntä ollaan kohdeltu Englannissa todella hyvin.
AC Milan, joka oli kiinnostunut Torreirasta jo viime kesänä, tulee todennäköisesti olemaan entisen Sampdoria-pelaajan perässä myös seuraavan siirtoikkunan auetessa.
Arsenal hankki Torreiran kesällä 2018 noin 29 miljoonalla eurolla. 24-vuotias puolustava keskikenttäpelaaja on esiintynyt tällä kaudella 24 kertaa Valioliigassa, tehden myös yhden maalin.
20€ antaa 40€ + 100 ilmaiskierrosta
- Avaa pelitili Caxinolle, niin mahtavat edut ovat sinun.
- Talleta 20€, niin saat 40€ pelirahaa sekä 100 ilmaiskierrosta.
- Tarjous voimassa vain uusille asiakkaille rajoitetun ajan.
- Newcastle upeaan voittoon PSG:stä Mestarien liigassa
- Tässä on koko Englannin tehottomin joukkue – rikkoi juuri kyseenalaisen ennätyksen
- Toimittaja: Loistavan alkukauden pelannut Brighton-tähti tekee jatkosopimuksen
- Valtavia minuutteja pelannut Bukayo Saka loukkaantui – Thierry Henry: ”Tämä ei ole kritiikkiä Artetaa kohtaan, mutta…”
- Andy Carroll toivoi epäonnistuvansa Liverpoolin lääkärintarkastuksessa: ”Yhtäkkiä löysin itseni helikopterista”
- Guardian: Erik ten Hag ei ole potku-uhan alla
- Chelsea-kapteeni Reece James sai pelikiellon ja yli 100 000 euron sakot
- Jürgen Klopp otti kantaa VAR-kohuun – toivoo uusintaottelua
- Newcastle-tähti yrittää pysäyttää illalla poikansa idolin: ”Hänellä on pakkomielle Mbappésta”
- Frank Lampard on kiinnostunut huippupestistä Skotlannissa
- Riittääkö termi ”nolo” kuvaamaan tätä? Valioliiga julkisti Liverpoolin maalin hylkäämiseen johtaneen VAR-keskustelun
- Manchester United buuattiin kentältä – näin kommentoi Erik ten Hag
- Manchester Unitedin legendoilta täyslaidallinen joukkueen puolustamiselle – ”Se on noloa”
- Arsenalin nuori tähti loukkaantui taas – Mikel Arteta ei kadu peluuttamista
- Jürgen Klopp otti kantaa VAR-kohuun – toivoo uusintaottelua
- Liverpoolin valitus hylättiin – pelikielto pysyy voimassa
- Chelsea-kapteeni Reece James sai pelikiellon ja yli 100 000 euron sakot
- Arsenal ja Man United pettyivät Mestarien liigassa
- Newcastle-tähti yrittää pysäyttää illalla poikansa idolin: ”Hänellä on pakkomielle Mbappésta”
- Pep Guardiola vertasi nykyjalkapallon tilannetta pikaruokaan: ”Luuletteko että meillä on aikaa prosesseihin?”