Naisten sarjat lopetettiin Englannissa ennenaikaisesti – ”Oikea päätös”
Kuva: Getty Images
Englannissa ei pelata naisten Superliigaa eikä naisten Mestaruussarjaa päätökseen. FA tiedotti asiasta.
Vielä ei tiedetä, miten sarjasijoitukset, mahdolliset europelipaikat, putoajat ja nousijat määritellään. Varmaa on joka tapauksessa se, että pelejä pelataan seuraavan kerran vasta ensi kaudella.
– Seuroilta tuli valtavasti palautetta ja päätös tehtiin palautteen pohjalta. Sarjojen ennenaikainen lopettaminen tehtiin naisten jalkapallon etuja ajatellen, tiedotteessa sanottiin.
– Seurojen ja pelaajien hyvinvointi on ykkösprioriteettimme. Tässä prosessissa on myös huomioitu tämän hetken logistiset, operatiiviset ja taloudelliset haasteet.
Manchester Unitedin manageri Casey Stoney arvioi päätöstä näin:
– On luonnollisesti pettymys, ettei kautta voida pelata loppuun, mutta tämä on oikea päätös, kun otetaan kaikkien mukana olevien turvallisuus huomioon. Me keskitymme nyt seuraavan kauden suunnitteluun.
Keskeytyshetkellä Manchester City johti naisten Superliigaa pisteen erolla Chelseaan. Cityllä oli kuitenkin yksi ottelu enemmän pelattuna, joten monilla eri laskutavoilla Chelseasta leivotaan mestari – mikäli mestaruutta ylipäätään jaetaan.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Liverpoolille suuri takaisku – ykkösvahti sivuun Mestarien liigan PSG-otteluista
- Chelsea antoi rangaistuksen avainpelaajalleen: ”Tietty raja ylitettiin”
- GdS: Näin Tottenham houkutteli Roberto De Zerbin päävalmentajakseen
- Guardian: Chelsea saattaa suostua myymään avainpelaajansa kesällä
- Athletic: Chelsea pettyi pelaajiensa kommentteihin
- Lisätietoja Jack Grealishin tulevaisuudesta
- Steven Gerrard puhui tulevaisuudestaan ja mahdollisesta paluusta Liverpooliin
- Roberto De Zerbi otti kantaa hänestä esitettyyn väitteeseen: ”Olen Tottenhamin päävalmentaja ensi kaudellakin”
- Nyt tipahti uusia väitteitä Pep Guardiolan tulevaisuudesta
- Näin Newcastle-pomo kommentoi Eddie Howen tilannetta
- Nyt tipahti uusia väitteitä Pep Guardiolan tulevaisuudesta
- Roberto De Zerbi otti kantaa hänestä esitettyyn väitteeseen: ”Olen Tottenhamin päävalmentaja ensi kaudellakin”
- Telegraph: Chelsean pelaajat pettyneitä Enzo Fernándeziin
- Näin Newcastle-pomo kommentoi Eddie Howen tilannetta
- Lisätietoja Jack Grealishin tulevaisuudesta
- Chelsea-legenda latasi suorat sanat Enzo Fernándezista: ”Jos sydämesi on jo Madridissa…”
- Manchester Cityn monivuotinen luottopelaaja jäämässä ilman jatkosopimusta
- Steven Gerrard puhui tulevaisuudestaan ja mahdollisesta paluusta Liverpooliin
- Lehti: Tottenham-pelaaja herätti talvella kiinnostusta Valioliigan suurseuroissa
- Manchester Unitedin kasvatti ratkaisi jatkoajalla – Afrikan maa palaa MM-kisoihin 52 vuoden tauon jälkeen