Valmentajan itsevarma väite: Kauden 2013-14 Southampton vaikuttanut eniten brittifutiksen kehitykseen
Kuva: Getty Images
Jalkapallo Englannin Valioliigassa on muuttunut valtavasti viime vuosina. Todisteista tästä on saatu viime aikoina runsaasti, kun sarjasta on televisioitu retro-otteluita menneisyydestä.
Millä joukkueella on ollut suurin vaikutus tässä kehityksessä? Pep Guardiolan Manchester Cityllä? Jürgen Kloppin Liverpoolilla?
Mauricio Pochettinon mielestään ei kummallakaan mainituista. Argentiinalaisluotsin mielestä hänen valmentamalla kauden 2013-14 Southamptonilla on ollut kaikista suurin vaikutus englantilaiseen pääsarjajalkapalloon.
– Jalkapallo Englannissa muuttui kauden 2013-14 Southamptonin joukkueen myötä. Ei ole yhtään toista joukkuetta, jolla olisi ollut yhtä suurta vaikutusta yleiseen ajattelutapaan, Pochettino sanoi La Liga TV:n haastattelussa The Athleticin mukaan.
– Saavuimme seuraan, jossa oli Nicola Cortesen kaltainen seurapomo. Hän antoi meille kaiken tarvitsemamme, jotta saisimme luotua jotain uniikkia englantilaiseen jalkapalloon.
– Meidän taitomme sopeutua täysin erilaiseen ympäristöön oli uskomatonta. Löysimme joukon pelaajia, jotka halusivat oppia valmentajien kokemuksesta espanjalaisesta jalkapallosta. Tapamme oli täysin erilainen verrattuna siihen, mitä englantilainen jalkapallo oli siihen mennessä ollut.
– Nuoria pelaajia alkoi ilmaantua ja ihmiset alkoivat luottamaan nuoriin pelaajiin. Tämä vaikutti myös Englannin maajoukkueeseen.
Kyseisen joukkueen avainpelaajia olivat muun muassa Adam Lallana, Steven Davis, Rickie Lambert, Jay Rodriguez, James Ward-Prowse, Luke Shaw, Dejan Lovren ja Morgan Schneiderlin.
Pochettino myös sanoi, että hänen valmentamansa Espanyol vuosina 2010-2011 oli ensimmäinen joukkue, joka alkoi avata peliä maalivahdilta lyhyillä avauksilla.
– Me aloitimme sen ja monet ovat hieman yllättyneitä. Useat puhuvat Barcelonasta, Real Madridista ja AC Milanista. Ei, ensimmäisenä oli Espanyol.
LUE MYÖS:
- Mikel Merino: Moisés Caicedon taklaus oli ”kammottava”
- Chelsea piti alivoimalla Arsenalin kurissa – Caicedolle uran ensimmäinen ulosajo
- Oliver Glasner: Crystal Palacen on korjattava virheensä tammikuussa
- Liverpool penkitti Mohamed Salahin ensimmäistä kertaa yli vuoteen – näin perusteli Arne Slot
- Alexander Isak osui viimein! Liverpoolille voitto
- Italian suurseura kiinnostunut Crystal Palacen maalitykistä
- Rúben Amorimilta suorasanaista kritiikkiä pelaajalleen
- Phil Foden iski kaksi maalia ja hiljensi kriitikot: ”Halusin todistaa sen itselleni, enkä muille”
- 50 maalin raja rikki ennen joulukuuta – Frank Lampardin joukkue pelaa hurjaa kautta
- Manchester Cityn kapteeni on pian vapaa agentti – näin Pep Guardiola kommentoi tähden sopimustilannetta
- Kammottava moka iltaottelussa – Lontoossa tapahtui kummia
- Vastustajan valmentaja tympääntyi Gianluigi Donnarumman tempusta: ”En pidä tästä”
- 50 maalin raja rikki ennen joulukuuta – Frank Lampardin joukkue pelaa hurjaa kautta
- Ylivoimainen näytös Valioliigassa
- Rúben Amorimilta suorasanaista kritiikkiä pelaajalleen
- Kobbie Mainoon pientä roolia kummasteltu – nyt vastaa Rúben Amorim
- Liverpool penkitti Mohamed Salahin ensimmäistä kertaa yli vuoteen – näin perusteli Arne Slot
- Manchester Cityn kapteeni on pian vapaa agentti – näin Pep Guardiola kommentoi tähden sopimustilannetta
- Alexander Isak osui viimein! Liverpoolille voitto
- Manchester City selvisi säikähdyksellä – Valioliigassa uskomaton maali