Manchester Cityn tähtipuolustaja ei voinut käsittää VAR:n kohupäätöstä – ”Tätä on hyvin hankala niellä”

Manchester Cityn tähtipuolustaja Aymeric Laporte on puuttunut kohua herättäneeseen tuomaripäätökseen, joka nousi suureen rooliin joukkueen Mestarien liiga -tappiossa Lyonia vastaan lauantai-iltana.
Lyonin voittomaali Manchester Cityn verkkoon herätti paljon keskustelua valioliigajättien hävittyä kamppailun useiden käänteiden jälkeen 1-3-lukemin. Läpiajosta viimeistellyt Moussa Dembélé näytti rikkoneen Laportea samalla kun hän juoksi kiinni Houssem Aouarin pystysyöttöön, mutta maalia ei hylätty VAR-tarkastuksenkaan jälkeen.
Laporte puuttui puhuttaneeseen tuomaripäätökseen vielä ottelun jälkeen sosiaalisessa mediassa. Ranskalaispuolustaja otti vastuuta joukkueen heikosta suorittamisesta, mutta kyseisen maalin hyväksymistä hän ei voinut käsittää.
LUE MYÖS: Ex-tuomari selitti Manchester Cityn unelman murskanneen kohutuomion: ”Olin yllättänyt”
– Selvyyden vuoksi: En aio piiloutua, olen jalkapalloilija, mutta ensimmäisenä ihminen. Me kaikki teemme virheitä tässä lajissa, ja myös minä otan vastuun illan huonosta joukkuesuorituksesta, Laporte twiittasi.
– Mutta tätä tuomaripäätöstä on hyvin hankala niellä. Varsinkin näin merkittävässä pudotuspelissä, missä VAR on vieläpä tuomarin apuna.
Avautumisensa jälkeen Laporte muisti kuitenkin onnitella Lyonia voitosta ja toivottaa ranskalaisseuralle onnea Mestarien liigan välieriin.
Lyon kohtaa välierissä Bayern Münchenin 19. elokuuta, kun PSG ja RB Leipzig ratkaisevat turnauksen toisen finaalipaikan päivää aiemmin.
Bayern München voitti edellisessä ottelussaan Barcelonan peräti 8-2-lukemin, minkä takia Lyon lähtee tähänkin pudotuspeliin selkeän altavastaajan asemasta.
– Tämän sanottuani: Paljon onnea tulevaan, Lyon. Sille voi olla pientä tarvetta, Laporte päätti.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Hirvittävä munaus Tottenhamin Mestarien liigan pelissä
- Arsenal aloitti Mestarien liigan – näin kävi
- Kova väite Rúben Amorimin jatkosta brittimediassa
- Newcastle pyysi anteeksi
- Rio Ferdinand huolissaan Benjamin Šeškon tilanteesta: ”En halua ajatella, mihin tämä voisi johtaa”
- Paul Scholes: Rúben Amorimin muutettava Manchester Unitedin pelitapaa
- Mikel Arteta: Arsenal tavoittelee Mestarien liigan voittoa
- Arsenal aloittaa urakkansa Mestarien liigassa ilman kahta avainpelaajaansa
- Paul Scholes kummastelee Bruno Fernandesin roolitusta
- Roy Keanelta suorat sanat Manchester Unitedin ongelmista
- Hirvittävä munaus Tottenhamin Mestarien liigan pelissä
- Newcastle pyysi anteeksi
- Kova väite Rúben Amorimin jatkosta brittimediassa
- Rio Ferdinand huolissaan Benjamin Šeškon tilanteesta: ”En halua ajatella, mihin tämä voisi johtaa”
- Arsenal aloitti Mestarien liigan – näin kävi
- Näin Andy Robertson kommentoi uutta rooliaan Liverpoolissa
- Paul Scholes kummastelee Bruno Fernandesin roolitusta
- Paul Scholes: Rúben Amorimin muutettava Manchester Unitedin pelitapaa
- Roy Keanelta suorat sanat Manchester Unitedin ongelmista
- Arne Slot: Alexander Isak debytoi Liverpoolin riveissä keskiviikkona