Sky: Juventuksen tähtipelaaja kieltäytyi Manchester Cityn tarjouksesta – haluaa jäädä Andrea Pirlon alaisuuteen
Kuva: Getty Images
Juventuksen tähtipuolustaja Leonardo Bonucci on kieltäytynyt mahdollisuudesta siirtyä ensi kaudeksi Manchester Cityn riveihin. Pelaajan päätös oli niin nopea, etteivät seurat ehtineet edes aloittaa siirtoneuvotteluita, kertoo Sky Sports Italia.
Pep Guardiola on aiemminkin yrittänyt houkutella Bonuccia Etihad Stadiumille, mutta ilman tulosta. Kiinnostuksesta imarreltu italialaisikoni haluaa jäädä Juventukseen auttamaan joukkueen uutta päävalmentajaa Andrea Pirloa hänen ensimmäisessä manageripestissään.
Bonucci oli Pirlon joukkuetoveri Juventuksessa (2011-2015) ja Italian maajoukkueessa. 33-vuotias keskuspuolustaja on pelannut torinolaisseuran riveissä yhteensä 407 ottelua kahdeksan kauden aikana ja hänen nykyinen sopimuksensa Allianz Stadiumilla ulottuu vuoteen 2024 saakka.
[readmore from=Manchester-City]
Bonuccin kieltäytymisen myötä Manchester Cityn on löydettävä uusi vaihtoehto puolustuksensa vahvistamiseksi. Seura hankki jo Nathan Akén Bournemouthista 40 miljoonalla punnalla, mutta tavoittelee vielä yhtä uutta topparia.
Cityn tarkkailema Kalidou Koulibaly olisi tiettävästi saatavilla, mutta hän saattaa olla seuralle liian kallis vaihtoehto. Napoli vaatii Koulibalysta vähintään 60 miljoonan punnan siirtokorvausta, eikä 29-vuotias senegalilaispelaaja ole itsekään pyytänyt siirtoa muualle.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Ilo oli ennenaikaista, FIFA veti päätöksensä takaisin
- The Athletic: Arsenalin luottolaituri siirtymässä Turkkiin
- Valioliiga 2:n parhaaksi valittu pelaaja vaihtaa seuraa
- Ipswich Town teki kilpailevan tarjouksen Emersonnista
- Lehti: Aston Villa valmistelee tarjousta Ranskan MM-vahdista kesken kisojen
- Man Unitedin tähtipelaaja paljasti – ”Harkitsin urani lopettamista viime vuonna”
- Merkittävä muutos tulossa Englannin ratkaisupeliin – se on hyvä uutinen suomalaisille
- Virallista: Nathan Aké siirtyy Fenerbahçeen
- Tottenham tarjosi happamia sopimusuutisia
- Enzo Fernándezin agentti vahvisti – argentiinalaistähti haluaa lähteä Chelseasta
- Merkittävä muutos tulossa Englannin ratkaisupeliin – se on hyvä uutinen suomalaisille
- Man Unitedin tähtipelaaja paljasti – ”Harkitsin urani lopettamista viime vuonna”
- Tottenham tarjosi happamia sopimusuutisia
- Virallista: Jalkapallomaailman huonoimmin varjeltu salaisuus paljastui
- Virallista: Nathan Aké siirtyy Fenerbahçeen
- Everton nappasi sarjansa parhaan pelaajan – David Moyesilla suuri vaikutus
- Sky: Manchester City yrittää kaapata paluumuuttajan
- Enzo Fernándezin agentti vahvisti – argentiinalaistähti haluaa lähteä Chelseasta
- Sandro Tonalin jälkeen Tottenhamissa odottaa seuraava jätti-investointi – siirtosumma olisi uusi ennätys
- Bournemouth lähellä sopimusta entisen Real Madridin lupauksen kanssa