Thiago Silva avasi Chelsea-siirron taustoja: ”Olin jo tehnyt päätöksen”
Kuva: Getty Images
Brasilialaispuolustaja Thiago Silva, 36, siirtyi kesän siirtoikkunan aikana ilmaisella siirrolla Paris Saint-Germainista Chelseaan. Kokenut keskuspuolustaja pelaa kuluvalla kaudella ensimmäistä kertaa urallaan Valioliigassa.
Silva edusti pariisilaisseuraa kahdeksan vuoden ajan. Mukaan tarttui seitsemän liigamestaruutta, sekä yhteensä 11 pokaalia.
Brassitoppari oli siinä uskossa agenttinsa Paulo Tonietton kanssa, että PSG ei aikonut jatkaa hänen sopimustaan. Hävityn Mestarien liigan finaalin jälkeen kuitenkin ilmeni, että he olivat väärässä. Silloin oli kuitenkin jo liian myöhäistä.
Silva teki keväällä vielä kahden kuukauden jatkosopimuksen, jotta hän pystyisi pelaamaan pariisilaisseuran mukana Mestarien liigan kauden loppuun. Hän oli siinä vaiheessa siinä uskossa, ettei sen jälkeen jatkaisi PSG:ssä.
– Puhuin agenttini kanssa, ja mietimme vaihtoehtoja tulevaisuuteni osalta. Kun palasimme Mestarien liigan finaalin jälkeen Pariisiin, niin tapasimme Leonardon (PSG:n urheilutoimenjohtaja) kanssa. Keskustelimme aikeistani sekä mahdollisesta seuraan jäämisestä, Silva totesi Chelsean lehdistötilaisuudessa tiistaina.
– Mutta silloin maanantaina olin jo tehnyt päätöksen. Olin sanonut Chelsealle kyllä. Olen kuitenkin kiitollinen PSG:lle kaikesta siitä, mitä he ovat tehneet minulle ja perheelleni, brasilialainen jatkoi.
Silva debytoi uuden seuransa paidassa keskiviikkona, kun Chelsea kohtaa Englannin liigacupin kolmannella kierroksella Barnsleyn.
– Olen todella motivoitunut uudessa seurassa ja uudessa projektissa. Olen valmistautunut todella hyvin uuteen haasteeseen Valioliigassa. Olen harjoitellut kovaa tätä varten, Silva päätti.
Lähde: Goal
LUE MYÖS:
- Yksi viihdyttävimmistä – keskikentän kikkakone laittaa nappulakengät naulaan
- Aston Villa vei pisteet vieraskentältä – toppari antoi kaksi maalisyöttöä
- Valioliigasta viisi ehdokasta parhaaksi miespelaajaksi Ballon d’Or -gaalassa
- Ballon d’Or 2026: Vuoden valmentajaehdokkaat selvillä – kaksi Valioliiga-luotsia mukana
- Liverpool teki merkittävän muutoksen – uusi sponsoridiili on massiivinen
- Paljastus Newcastlen kulisseista: Eddie Howen lähtöön valmistauduttiin 8-9 kuukautta
- Aston Villan kesähankinta loukkaantui – sivussa lokakuuhun asti
- Arsenal-tähti keräsi kehut Chelsea-ottelusta: ”Paras koko sarjassa”
- BBC: Chelsea havitteli paikallisvastustajansa norjalaistähteä siirtoikkunan viime metreillä
- Kaverukset ottivat kovasti yhteen – ”Hän on hyvä ystäväni, mutta”
- Kaverukset ottivat kovasti yhteen – ”Hän on hyvä ystäväni, mutta”
- Arsenal-tähti keräsi kehut Chelsea-ottelusta: ”Paras koko sarjassa”
- Huippupelaaja palaa lähes kahden vuoden tauon jälkeen Valioliigaan
- Liverpool tyhjenee
- BBC: Chelsea havitteli paikallisvastustajansa norjalaistähteä siirtoikkunan viime metreillä
- Liverpool teki merkittävän muutoksen – uusi sponsoridiili on massiivinen
- Yllätyssopimus: Jamie Vardy palaa Englantiin – tässä uusi seura
- Aston Villan kesähankinta loukkaantui – sivussa lokakuuhun asti
- ”Kun Man City ottaa yhteyttä, sille ei sanota ei” – Cityn tähtihankinta avasi siirtoaan
- Brutaali tuomio Arsenal-tähdestä – Jamie Carragher: ”Hän ei enää koskaan ole avauksessa!”