Manchester United on päässyt Atalantan kanssa sopuun Amad Diallo Traorén tulevasta siirrosta Old Traffordille. Tuoreimpien mediatietojen mukaan teinilupauksen siirtokorvaus voi nousta bonusten jälkeen jopa 40 miljoonaan euroon.

Manchester United

@ManUtd
🔴 We have reached an agreement with Atalanta for the future transfer of Amad Diallo, subject to a medical, personal terms and work permit. 👋

#MUFC

18-vuotias norsunluurannikkolaislaituri saapuu joukkueen vahvuuteen vasta tammikuussa 2021, kunhan pelaajan sopimus-, lääkärintarkastus- ja työlupa-asiat saadaan onnistuneesti maaliin ennen sitä.

Vuonna 2002 syntynyt Traoré Diallo lukeutuu Serie A:n lupaavimpiin pelaajiin murtauduttuaan viime kaudella Atalantan ykkösmiehistöön. Hän pelasi viime kaudella kolmessa pääsarjatason ottelussa ja teki niissä myös yhden maalin.

Fabrizio Romano

@FabrizioRomano
Official and confirmed. Amad Traoré Diallo to Manchester United on next January, €40m [add ons included] to Atalanta. Here we go confirmed 👌🏻🔴 #MUFC #DeadlineDay

Fabrizio Romano

@FabrizioRomano
Amad Traoré will join Manchester United on next January, here we go! Deal agreed right not with Atalanta but the young talent [born in 2002] will arrive on 2021 because of work permit and passport timing.

🚨 #MUFC will pay €30m + add ons for him! More: instagram.com/p/CF9deUYJ2DX/…

Manchester Unitedin tiedotteen mukaan seuran kykyjenetsijät ovat pitäneet Traoré Dialloa silmällä vuodesta 2016 lähtien, kun hän pelasi vielä alle 15-vuotiaiden tasolla. Pelaaja oli aiemmin lähellä siirtyä lainalle Parmaan, mutta neuvottelut italialaisseurojen välillä ajautuivat vielä siirtovahvistuksen jälkeen karille.

LUE MYÖS: Atalantan konkarihyökkääjä vertasi Manchester Unitedin tulevaa hankintaa Lionel Messiin

Manchester United vahvisti aiemmin tänään hankkineensa Alex Tellesin FC Portosta 15 miljoonalla eurolla. Seuran odotetaan tiedottavan vielä Edinson Cavanin ilmaissiirrosta Old Traffordille ennen siirtoikkunan sulkeutumista kello 01:00 Suomen aikaa.