Jalkapallon superliiga – dystopiaa vai looginen edistysaskel? Massiviiset suunnitelmat julkaistiin
Kuva: Getty Images
Eurooppalaisen Superliigan suunnittelu on ollut käynnissä jo ties miten pitkään. Nyt näitä suunnitelmia on asioiden konkretisoitumisen toivossa julkistettu laajamittaisesti.
The Times kertoo, että Valioliigasta uuteen kilpailuun tulisivat osallistumaan kuuden seuran asettamat joukkueet. Jokaiselle mukaan lähtevälle seuralle maksettaisiin 310 miljoonan punnan, eli noin 350 miljoonan euron suuruinen potti. Lehden haltuunsa saaman dokumentin perusteella seurat voisivat lisäksi ansaita noin 240 miljoonan euron verran kaudessa pelaamalla kilpailussa.
Kuusi englantilaisseuraa olisivat mukana kaikkiaan 15 seuran joukossa, liigan perustajajäseninä. Timesin lähteet kertovat ainakin Manchester Unitedin, Real Madridin ja AC Milanin olevan hankkeen kantavina voimina.
Superliiga tulisi siis käytännössä syrjäyttämään nykyisen Mestarien liigan, ja on vähintäänkin selvää, että viimeistään tässä vaiheessa hälytyskellot alkavat soida. FIFA ja UEFA ovatkin jo julkaisseet yhteisen tiedotteen, jossa kertovat mukaan lähtevien pelaajien joutuvan mustille listoille, ja syrjään tulevista MM-kilpailuista.
Asiakirjat, joita nyt on saatettu julkisuuteen, käsittävät kaikkiaan 18 sivun edestä suunnitelmia Superliigan toteuttamiseksi.
15 perustajajäsenen lisäksi sarjassa tulisi niiden mukaan pelaamaan viisi muuta seurajoukkuetta. Mukaan suunniteltujen seurojen nimiä ei ole tarkemmin julkistettu, mutta oletettavaa on, että ne olisivat Englannista perinteinen ”kuuden ison” joukko; Liverpool, Manchester City, Manchester United, Chelsea, Arsenal ja Tottenham. Jo pelkästään se, että saarivaltion joukkueet tulisivat ainoastaan kolmesta kaupungista kertoo, millaista rakennelmaa ollaan kasaamassa, suhteessa vaikkapa paikallisidentiteetteihin.
Yhtä vähän yllättävä kuin englantilaisseurojen oletettu lista, on loppujen seurojen maantieteellisten lähtöpisteiden luettelo. Kolme seuraa Espanjasta, kolme Italiasta, kaksi Saksasta ja yksi Ranskasta.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Sir Jim Ratcliffe: Päätökseni ovat tehneet minusta epäsuositun
- GdS: Ykkösvahti haluaa jättää Tottenhamin kesällä
- Mikel Arteta kertoi mielipiteensä Thomas Frankin potkuista
- Athletic: Arsenalin Kai Havertz loukkaantui taas
- Telegraph: Tottenham haluaa uuden valmentajan lähipäivinä
- Virallista: Nottingham Forest antoi potkut Sean Dychelle
- Harry Redknapp, 78, kiinnostunut Tottenhamin päävalmentajan pestistä
- Mestaruustaistelu pysyy tiukkana – tyvipäässä katastrofituloksia
- Championshipiin tulossa iso muutos?
- Liam Rosenioria pilkataan netissä – otti nyt kantaa: ”Tiedän siitä”
- Championshipiin tulossa iso muutos?
- Mestaruustaistelu pysyy tiukkana – tyvipäässä katastrofituloksia
- Liam Rosenioria pilkataan netissä – otti nyt kantaa: ”Tiedän siitä”
- Virallista: Tottenham antoi potkut Thomas Frankille
- Thomas Frank kertoi mielipiteensä asemastaan Tottenhamin peräsimessä: ”Olen vakuuttunut siitä”
- Toimittaja: Mohamed Salah saattaa jättää Liverpoolin kesällä
- Näin Pep Guardiola ohjeisti talven jättihankintaa heti siirron jälkeen
- Jääkö Jadon Sancho Aston Villaan? Näin Unai Emery kommentoi
- Manchester United pelastui lisäajalla – Tottenhamin kriisi syvenee
- Arne Slot harmittelee Liverpoolin vastoinkäymisiä: ”Olemmeko epäonnisia vai onko epäonni osa meitä?”