Glen Kamara paljastaa, ketkä Arsenalin nimimiehet katsoivat hänen peräänsä: ”Loistavia pelaajia”
Kuva: Getty Images
Suomen maajoukkueen keskikenttäpelaaja Glen Kamara, 25, on paljastanut Rangers TV:n haastattelussa, että hän sai aikanaan tärkeätä oppia nimimiehiltä Arsenalissa.
Kamara liittyi Arsenalin juniorijoukkueeseen vuonna 2012 ja edusti Tykkimiehiä useamman vuoden ajan.
– Pidin ehdottomasti Santi Cazorlasta ja (Francis) Coquelinista. Ja ke katsoivat minun perääni ollessani siellä, Kamara toteaa.
– Loistavia pelaajia, ja kyllä, katsoin heitä kaikkia ylöspäin. Yritin todella mallintaa peliäni heidän mukaansa.
[readmore from=Glen-Kamara]
Kumpikaan Kamaran nimeämistä pelaajista ei enää edusta Arsenalia. Cazorla, 36, jäähdyttelee qatarilaisen Al-Saddin riveissä, kun taas 29-vuotias Coquelin pelaa Cazorlan ex-seuran Villarrealin paidassa.
Vuonna 2017 Kamara siirtyi skottiseura Dundeen miehistöön, josta matka jatkui nykyiseen seuraan Rangersiin vuonna 2019.
Kamara ei päässyt pelaamaan liigapelejä Arsenalin paidassa, mutta hänelle voi vielä avautua mahdollisuus päästä parrasvaloihin Englannissa, sillä siirtohuhuissa häntä on viety eri valioliigaseuroihin.
Lähde: Inside Futbol
LUE MYÖS:
LUE MYÖS:
- Xabi Alonso lupaa huippulupaukselle isompaa roolia: ”Kausi on pitkä”
- Jättipaljastus: Man United sanoi ei nuorelle Kylian Mbappelle
- Xabi Alonso otti kantaa Chelsean kesähankinnan tilanteeseen: ”Todella turhauttavaa hänen kannaltaan”
- Liverpoolin avainpelaaja jäi ilman jatkosopimustarjousta: ”Tulin siitä todella surulliseksi”
- Jamie Carragher: Erling Haalandia pidetään tulevaisuudessa kaikkien aikojen parhaana maalintekijänä
- Manchester Unitedin legenda ylisti huippulupausta: ”Eräänlainen sukupolvitalentti”
- Wayne Rooney ei usko Michael Carrickin kommentteja: ”Hänen on sanottava tietyt asiat julkisuudessa”
- Gabriel Jesus yllättyi Arsenalin ratkaisusta: ”Kukaan ei kertonut minulle siitä mitään”
- Enzo Maresca antoi palautetta pelaajilleen – tätä pitäisi välttää: ”Teemme niin enemmän kuin tarve vaatii”
- Lähde: Fulham-luotsi potku-uhan alla
- Yksi viihdyttävimmistä – keskikentän kikkakone laittaa nappulakengät naulaan
- Manchester City hallitsi Mestarien liigassa – Erling Haaland maalasi kahdesti
- Valioliigasta viisi ehdokasta parhaaksi miespelaajaksi Ballon d’Or -gaalassa
- Liverpool teki merkittävän muutoksen – uusi sponsoridiili on massiivinen
- Aston Villa vei pisteet vieraskentältä – toppari antoi kaksi maalisyöttöä
- Kaverukset ottivat kovasti yhteen – ”Hän on hyvä ystäväni, mutta”
- Huippupelaaja palaa lähes kahden vuoden tauon jälkeen Valioliigaan
- Paljastus Newcastlen kulisseista: Eddie Howen lähtöön valmistauduttiin 8-9 kuukautta
- Lähde: Fulham-luotsi potku-uhan alla
- Liverpool tyhjenee