Ei voi olla totta! Manchester Unitedista lähteneen pelaajan karmea epäonni jatkuu – loukkaantui ensimmäisissä harjoituksissa
Kuva: Getty Images
Manchester Unitedia vuodesta 2014 lähtien edustanut Marcos Rojo pakkasi tällä viikolla kamppeensa ja palasi kotimaahansa jatkamaan pelaajauraansa.
Kahden viime kauden aikana olemattomalle vastuulle manchesterilaisseurassa jäänyt Rojo allekirjoitti kolmivuotisen sopimuksen Argentiinan suurseura Boca Juniorsin kanssa.
30-vuotiaan Rojon taival uudessa seurassa lähti kuitenkin kaikkea muuta kuin hyvin käyntiin, sillä argentiinalaislehti Olén mukaan Rojo loukkaantui heti ensimmäisissä harjoituksissa.
Vamman uskotaan johtuneen siitä, että Rojo ei ollut vielä täysin toipunut edellisestä vammastaan, eikä hän ollut pitkän pelaamattomuutensa vuoksi vielä tarpeeksi hyvässä fyysisessä kunnossa.
Rojo pelasi viimeisen ottelunsa Manchester Unitedin edustusjoukkueen riveissä marraskuussa 2019, jolloin hän pääsi minuutiksi kentälle valioliigaottelussa Brightonia vastaan.
Edellä mainitun ottelun jälkeen argentiinalaispuolustaja on nähty kentällä vain kahdesti.
Helmikuussa 2020 hän pelasi Estudiantesin riveissä kertaalleen täydet 90 minuuttia ennen loukkaantumistaan ja lokakuussa 2020 hän sai vastuuta Manchester Unitedin reservijoukkueen ottelussa 45 minuutin ajan.
LUE MYÖS:
- Huhhuh, mikä nousu! Chelsea takoi alle varttiin neljä kaappia yhdeksän maalin trillerissä
- Liverpool punnersi Atlético Madridin ohi
- Arsenal loi ja tuhlaili Napolissa
- Brentford teki linjauksen: tikari hyväksytään katsomossa, lastenrattaat ei
- Pep Guardiola halusi tähtipelaajan Cityyn: ”Man Unitedin paras pelaaja”
- Xabi Alonso lupaa huippulupaukselle isompaa roolia: ”Kausi on pitkä”
- Jättipaljastus: Man United sanoi ei nuorelle Kylian Mbappelle
- Xabi Alonso otti kantaa Chelsean kesähankinnan tilanteeseen: ”Todella turhauttavaa hänen kannaltaan”
- Liverpoolin avainpelaaja jäi ilman jatkosopimustarjousta: ”Tulin siitä todella surulliseksi”
- Jamie Carragher: Erling Haalandia pidetään tulevaisuudessa kaikkien aikojen parhaana maalintekijänä
- Yksi viihdyttävimmistä – keskikentän kikkakone laittaa nappulakengät naulaan
- Lähde: Fulham-luotsi potku-uhan alla
- Manchester City hallitsi Mestarien liigassa – Erling Haaland maalasi kahdesti
- Valioliigasta viisi ehdokasta parhaaksi miespelaajaksi Ballon d’Or -gaalassa
- Gabriel Jesus yllättyi Arsenalin ratkaisusta: ”Kukaan ei kertonut minulle siitä mitään”
- Liverpool teki merkittävän muutoksen – uusi sponsoridiili on massiivinen
- Manchester Unitedin legenda ylisti huippulupausta: ”Eräänlainen sukupolvitalentti”
- Wayne Rooney ei usko Michael Carrickin kommentteja: ”Hänen on sanottava tietyt asiat julkisuudessa”
- Aston Villa vei pisteet vieraskentältä – toppari antoi kaksi maalisyöttöä
- Kaverukset ottivat kovasti yhteen – ”Hän on hyvä ystäväni, mutta”