Arsenal tarjosi Olympiakosille avaimia – lopulta vahva kiinnitys jatkopaikkaan
Kuva: Getty Images
Arsenal palasi tuttuihin kuvioihin Eurooppa-liigan pudotuspelin avausosassa, ja sai iltapuhteestaan palkinnoksi 1-3 -voiton.
Ottelu pelattiin Georgios Karaiskakis Stadiumilla, eli samassa paikassa jossa Gunners kohtasi edellisen vaiheen avauspelissä Benfican. Isäntäjoukkue Olympiakos taas pudotti lontoolaiset samaisesta kilpailusta viime kaudella.
Martin Ødegaard hukkasi kolmannella peliminuutilla huippupaikan, jonka Thomas Partey ja Kieran Tierney norjalaiselle petasivat. Laukaus keskeltä oli kuitenkin heppoinen, ja painui oikealta ohi.
Real Madrid -lainapelaaja oli jälleen mukana, kun Arsenalin johtomaali oli äärimmäisen lähellä 6. minuutilla. Tällä kertaa Ødegaard siirsi pallon Héctor Bellerínille, jonka keskitys tavoitti Pierre-Emerick Aubameyangin luukulta. Tämän pusku otti kimmokkeen vanhasta tutusta, Sokratis Papastathopoulosista, ja päätyi maalivahti Jose San torjumana ylärimaan.
Olympiakos oli ottelun alun melkoisessa viennissä, varsinkin tilanteissa joissa vieraat nousivat laitapakkiensa kautta.
Arsenal alkoi avauspuolikkaan kuluessa jälleen turhauttaa itseään. Alun täysin ylivoimainen hallinta alkoi lipsua, ja omassa päässä nähtiin tuttuja hasardisyöttöjä. Kuitenkin myös Olympiakosin pakka hajosi, ja tiloja alkoi löytyä.
34. minuutilla Ødegaard pääsi tekemään ensimmäisen Arsenal-maalinsa, maalivahti San suosiollisella avauksella. 22-vuotiaan veto kaukaa oli toki komea, mutta suuntautui suhteellisen keskelle maalia, ja painui portugalilaisen käden kautta verkkoon.
Kreikkalaisryhmä pelasi pakotettuna todella kovaa, ja taklasi myöhässä; Mikel Artetan miehistö sai toivoa pääsevänsa ehjin nahoin kotimatkalle.
Johtoasema ei muuttanut Gunnersin häsläämistä omassa päässä. David Luiz tarjoili omassa boksissa 40. minuutilla avopaikan Georgios Masourasille, jonka veto kuitenkin selkeästi ohi.
Koviin otteisiin vastasi Arsenalin puolelta toppari Gabriel, jonka napautus vastustajan nilkkaan toi myös vierasjoukkueelle varoituksen.
Arsenalin uskomaton itsetuhoisuus nosti taas päänsä
Toisellakaan jaksolla Arsenalilla ei ollut hädän päivää, ennen kuin se itse sellaisen torstaista itselleen teki. 59. minuutilla Youssef El Arabi pääsi ohittamaan Bernd Lenon tilanteesta, jonka saksalainen itse alusti. Leno avasi puolipitkällä keskelle kohti vastikään kentälle tullutta Dani Ceballosia. Tällä ei ollut juurikaan mahdollisuuksia ottaa palloa haltuun, tai siirtää sitä väljemmille vesille ennen El Arabin syöksyä tilanteeseen. Taululle 1-1. Vajaat 10 minuuttia tasoituksesta, ja Ceballosin pää pyöri hätääntyneenä jälleen. Olympiakos sai boksin laidoilta pyöritettyä pallon espanjalaisen ohi, yli ja sivuitse, ja ratkoi koko Arsenal-puolustuksen hätätilaan – viimeinen ratkaisu ei riittänyt johto-osumaan. Kaoottinen toiminta omassa päädyssä sotki Artetan ryhmän pelin myös hyökkäämisen osalta. Siinä missä ottelun alussa jokainen kenttäalue oli täysin hallussa, tuli nyt kiire kaikkialla. Arsenal oli tekemässä triplavaihtoa, kun vielä kentällä olleet pelaajat antoivat lyhyen kulmapotkun. Se johti Gabrielin iskemään maaliin, jota puskiessaan tämä kuitenki jyräsi samalla Yann M’Vilan. Erotuomari Daniel Siebert kuunteli mitä ilmeisimmin VAR-huoneen arviota tilanteesta aikansa, ja juoksi sitten kentän laidalle – vain antaakseen varoituksen Olympiakos-penkille. Maali hyväksyttiin, ja vaihdot päästiin tekemään. Ulos Ødegaard, kovia iskuja alusta asti vastaan ottanut Bukayo Saka, sekä Willian. Sisään tulleista Mohamed Elneny ampui hetkeä myöhemmin hurjalla pommilla tilanteeksi 1-3, ja otteluparin ratkaisun jo hyvin lähelle. Laukaus oli todella äärimmäisen hyvä, eikä jättänyt maalivahdille mitään mahdollisuuksia, painuessaan oikean tolpan kautta sisään. Avausosan voitto, ja kolme vierasmaalia Arsenalille. Joukkueet kohtaavat toisen kerran ensi viikon torstaina, tuolloin Emiratesilla.LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- FM: Aston Villa etsii uutta ykkösmaalivahtia
- Rasmus Højlund jättää Manchester Unitedin pian pysyvästi
- Manchester Cityyn yhdistetty Enzo Maresca puhui tulevaisuudestaan
- Aijai! Tottenham hölmöili saksipotkulla päähän – taas kelailtiin videoita
- Valioliigan nousukarsintojen toinen finalisti on selvillä
- The Athletic: Chelsea haluaa Xabi Alonson – ja se voi nyt toteutua
- West Ham vaatii selitystä
- Toimittaja: Chelsea kaavailee jatkosopimusta supertähdelleen
- Nyt se on varmaa: Tottenham tai West Ham putoaa Mestaruussarjaan
- Marcus Rashford puhui tulevaisuudestaan: ”Jos olisin taikuri…”
- Valioliigan nousukarsintojen toinen finalisti on selvillä
- Aijai! Tottenham hölmöili saksipotkulla päähän – taas kelailtiin videoita
- West Ham vaatii selitystä
- The Athletic: Chelsea haluaa Xabi Alonson – ja se voi nyt toteutua
- Nyt se on varmaa: Tottenham tai West Ham putoaa Mestaruussarjaan
- Gary Neville Arsenalin pelastaneesta VAR-tuomiosta – ”Suurin hetki Valioliigan historiassa”
- Marcus Rashford puhui tulevaisuudestaan: ”Jos olisin taikuri…”
- Arsenal hyötyi videotarkistuksesta – Man Unitedin legenda raivostui
- Toimittaja: Chelsea kaavailee jatkosopimusta supertähdelleen
- Lehti: Liverpool ja Newcastle kiinnostuneita Monacon kruununjalokivestä