Espanjan tuorein maajoukkue nimettiin maanantaina. Kaksi sen kolmesta maalivahdista tekee työtään tällä hetkellä Valioliigassa. Manchester Unitedin David de Gean valintaa tuskin moni pitää yllätyksenä, eikä Chelseassa hyvin vähälle peliajalle jääneen Kepa Arrizabalagan putoamista ryhmästä voi sitäkään suurena sokkina pitää.

Kovin moni ei olisi kuitenkaan osannut odottaa ryhmään Brighton Hove & Albionin Robert Sánchezia. Jo hyvin nuorena, vuonna 2013 seuran junioreihin kotimaansa Levantesta siirtynyt cartagenalainen pelasi viime kaudella vielä lainalla Ykkösliigan Rochdalessa.

Rochdale AFC

@officiallydale
Rochdale ➡️ Spain ✅

A huge congratulations to Robert Sánchez 👏

Our loanee from last season has been named in the Spain squad for their upcoming internationals 🇪🇸

Good luck, Bobby! 🙌

#RAFC

Selección Española Masculina de Fútbol

@SEFutbol
🔴 OFICIAL | Esta es la convocatoria de @LUISENRIQUE21 para los tres próximos compromisos internacionales de la @SeFutbol en la Fase de Clasificación para el Campeonato del Mundo de #Catar2022.

#SomosEspaña
#SomosFederación

Sánchez palasi viime kesänä Brightoniin, ja nappasi nopeasti ykkösveskarin paikan seuran valioliigaryhmässä. Helmikuun lopussa hän teki vuoteen 2025 ulottuvan jatkosopimuksen.

[readmore from=robert-sanchez]

Mikäli konkreettista vastuuta La Roja -miehistössä irtoaa, saattaa torjuntatöitä olla hieman vähemmän kuin seuratasolla – Brighton taistelee Valioliigassa putoamisrajan tuntumassa, ja sitä vastaan on kaudella tehty 36 osumaa.