Huuhkajat-puolustaja haaveilee Valioliigasta – paljasti myös suosikkijoukkueensa
Kuva: Juha Tamminen
Huuhkajat-puolustaja Robert Ivanov on kertonut haaveilevansa Valioliigassa pelaamisesta.
26-vuotias Ivanov, joka siirtyi täksi kaudeksi FC Hongasta Puolan pääsarjajoukkue Warta Poznanin riveihin, kertoi asiasta tiistaina Huuhkajien lehdistötilaisuudessa, jossa hän myös paljasti suosikkijoukkueensa Valioliigasta.
– Totta kai Valioliigassa pelaaminen on haave, kuten varmasti kaikilla suomalaispelaajilla, Ivanov sanoi.
– Sitä sarjaa on tullut eniten seurattua ja sitä kautta Arsenal on tullut omaksi suosikkijoukkueeksi.
Ivanovin urakehitys on ollut komea. 20-vuotiaana toppari pelasi vielä Suomen Kolmosta FC Myllypurossa, joten harppaus kuudessa vuodessa Puolan Ekstraklasaan sekä Huuhkajiin on ollut varmasti monelle yllätys.
Juuri siitä syystä Ivanov ei myöskään halua asettaa mitään aikaikkunaa mahdolliselle unelman (Valioliiga) täyttymiselle, vaan muistuttaa, että kaikki tapahtuu omalla painollaan.
[readmore from=Huuhkajat]
– En aseta mitään tavoitteita tai aikamääriä milloin minun pitää missäkin olla. Tämä minun tähän astinen lyhyt ura on osoittanut sen, että kaikki tapahtuu omalla painollaan ja oikeaan aikaan, Ivanov kertoi.
– Pitää keskittyä vain nykyiseen hetkeen ja tehdä paljon töitä sen eteen. Uskon, että maailma johdattaa minut sinne, mihin minun pitää mennä, ja toivottavasti se on mahdollisuuksien mukaan mahdollisimman korkealla.
Ivanov oli vaitonainen kysyttäessä pelaako hän keskiviikon maaottelussa Sveitsiä vastaan, mutta mitä todennäköisimmin toppari tullaan näkemään kentällä. Suomen ja Sveitsin välinen maaottelu pelataan keskiviikkona kello 21.45 alkaen.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Valioliigapeluri jätettiin ulos AFCON:sta: ”Kyse ei ole jalkapallosta”
- Chelsea haluaa hollantilaislupauksen – Man United ja Newcastle myös kiinnostuneita
- The Sun: Arsenal-toppari osallisena välikohtauksessa Lontoossa
- Chelsea saa Cole Palmerin takaisin Everton-otteluun
- Tottenhamin valmennustiimiin tulossa muutos
- Fantasy Premier League: GW 16 – onko Haaland enää ilmiselvä vaihtoehto kapteeniksi?
- Mikel Arteta näpäytti toimittajaa: ”50 ottelua”
- Kommentti: Liverpool teki oikean ratkaisun
- Liverpool teki ison päätöksen Mohamed Salahista!
- Wolves-managerilta tiukka varoitus: ”Putoaminen varmistuu nopeasti”
- Liverpool teki ison päätöksen Mohamed Salahista!
- Kommentti: Liverpool teki oikean ratkaisun
- Mohamed Salah voi pelata Brightonia vastaan – yhdellä ehdolla
- Hollantilaislegenda ei ymmärrä Mohamed Salah’n käytöstä: ”Jos hän reagoi tällä tavalla…”
- Mikel Arteta näpäytti toimittajaa: ”50 ottelua”
- Fantasy Premier League: GW 16 – onko Haaland enää ilmiselvä vaihtoehto kapteeniksi?
- Wolves-managerilta tiukka varoitus: ”Putoaminen varmistuu nopeasti”
- Tottenhamin valmennustiimiin tulossa muutos
- Seuraavana KuPS! Näin englantilaiset pelasivat eurokentillä
- Jättääkö Mohamed Salah jäähyväiset Brightonia vastaan? Telegraphilta iso paljastus