Uutispommi! Valioliigaan luvassa suuria muutoksia – mestari ratkaistaan pudotuspeleillä, joukkuemäärä vähenee
Kuva: Getty Images
Valioliigan toimitusjohtaja Richard Masters on paljastanut, että Valioliigaan on luvassa suuria muutoksia kaudesta 2022-23 alkaen.
Mastersin mukaan joukkuemäärää ollaan supistamassa 18 joukkueeseen ja mestari ratkaistaan tulevaisuudessa pudotuspeleillä, joihin osallistuu sarjakauden neljä parasta joukkuetta.
Valioliigassa on pelannut kaudesta 1995-96 lähtien 20 joukkuetta. Kausien 1991-95 välisenä aikana Englannin korkeimmalla sarjatasolla pelasi peräti 22 joukkuetta. Masters kertoo, että joukkuemäärän vähentämisellä yritetään saada Valioliigasta entistä kovatasoisempi.
– Olemme tulleet siihen päätökseen, että tehdäksemme Valioliigasta entistäkin kovatasoisemman sarjan, meidän tulee vähentää joukkuemäärää, Masters kertoi Valioliiga.comille puhelimitse.
– Viime vuosien aikana olemme huomanneet, että joukkuemäärä on liian suuri. Sen näkee myös sarjataulukkoa katsoessa.
Ja tottahan tuo on. Kaudella 2018-19 Huddersfield jäi Valioliigan jumboksi kerättyään kauden aikana vain 16 pistettä. Viime kaudella Norwich sai raavittua kasaan ainoastaan 21 pistettä. Kuluvan kauden aikana Sheffield United (14 pistettä) ja West Bromwich (18 pistettä) ovat osoittaneet pelaavansa väärällä sarjatasolla.
Joukkuemäärän vähentäminen voi olla hyväkin juttu, mutta mestarin ratkaiseminen Mestarien liigan tapaan pudotuspeleillä herättää kummastusta. Mastersilla oli kuitenkin myös tähän hyvät perustelut.
– Valioliiga on maailman seuratuin jalkapallosarja ja mielestämme siinä tulee säilyä jännitys aina kauden viime metreille asti. Sitä ei kuitenkaan ole tapahtunut kuin kerran edellisen neljän kauden aikana. Olemme panneet merkille, kuinka jännittäviä esimerkiksi jääkiekon NHL:n pudotuspelit ovat, Masters sanoi.
– Manchester City varmisti mestaruutensa kaudella 2017-18 käytännössä jo joulukuussa, ja saman teki Liverpool viime kaudella. Tälläkin kaudella mestaruustaisto oli ohi jo varhaisessa vaiheessa.

LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Leicesterille paha takaisku – putoaminen kolmostasolle uhkaa
- Toimittaja: Valioliigatähti matkalla Manchesteriin
- Mahdollisuus olemassa – Jürgen Klopp voi palata valmentajaksi
- Jadon Sancho herättää kiinnostusta Saksan Bundesliigassa
- Arsenal-pelaaja sai suuret kehut pelin jälkeen: ”Mahtava, loistava, uskomaton”
- Florian Wirtz yllättyi Virgil van Dijkin kommentista
- Valioliiga saa ensi kaudeksi ainakin viisi paikkaa Mestarien liigaan
- Steven Gerrard: Seuraavat pelit ratkaisevat Arne Slotin tulevaisuuden Liverpoolissa
- Rio Ferdinand kyseenalaisti Arsenalin mestaruushaaveet: ”Tämä ei ole piikki heidän suuntaan, mutta…”
- Jamie Carragher kertoi suoran mielipiteensä Valioliigan pelillisestä trendistä: ”Noloa”
- Melkoista vihjailua – voivatko PSG-ottelut jäädä Arne Slotin viimeisiksi?
- Paul Scholes asettaisi nämä kahdeksan Manchester Unitedin pelaajaa myyntiin
- Loppuhetkien ratkaisu: Arsenal täpärästi kiinni välieräpaikassa Mestarien liigassa
- Manchester United-legenda avautuu vanhasta joukkuekaveristaan: ”Halusin tappaa hänet”
- Valioliiga saa ensi kaudeksi ainakin viisi paikkaa Mestarien liigaan
- Florian Wirtz yllättyi Virgil van Dijkin kommentista
- Tätä ei ole nähty 65 vuoteen Englannissa – pieni seura teki ihmeen
- Manchester Unitedin pelaajilta runsaasti tukea Michael Carrickille: ”Hän on oikea mies tehtävään”
- Jamie Carragher kertoi suoran mielipiteensä Valioliigan pelillisestä trendistä: ”Noloa”
- Fabrizio Romano: Tottenham-pelaaja neuvottelee Italian suurseuran kanssa