Näinkö VAR:n pitäisi toimia paitsiotilanteessa? Ex-huippuerotuomari: ”Meidän on otettava viivat pois”
Kuva: Getty Images
Entisen huippuerotuomarin Mark Halseyn mielestä VAR-videotuomarointijärjestelmään tarvitaan muutos.
Fanit ja pelaavat vaikuttavat turhautuneilta tämän hetkiseen tilanteeseen. Esimerkiksi videolta tarkistettavat paitsiotuomiot ovat herättäneet paljon keskustelua, kun hidastuskuvissa käytettävät viivat näyttävät, että jokin kehonosa oli joitakin senttimetrejä paitsiossa.
– Fanit ovat yhtä tärkeitä kuin kuka tahansa ja maksavat paljon rahaa jalkapallon katsomisesta. Meidän pitää nähdä, että tällaiset maalit hyväksytään, Valioliigassa pitkään tuominnut Halsey toteaa CaughtOffside.comin kolumnissaan.
– Meidän on otettava viivat pois. Tarvitaanko tässä aikaraja? 20 tai 30 sekuntia, yksi tai kaksi hidastusta? Jos et osaa sanoa ensimmäisen tai toisen hidastuksen jälkeen, että kyseessä on paitsio, silloin se on maali. Käytetään paljasta silmää, ja me näemme paljon hyväksyttyjä maaleja. Meidän pitää tarkastella tätä ensi kaudella, ja tarvitsemme muutoksen.
Halseyn mukaan Kiinassa on käynnissä hyvä kokeilu, jonka mukaan paitsiota ei tuomita, jos jokin osa kehosta ei ole paitsioasemassa.
LUE MYÖS:
- QPR vaati Glen Kamaraa poistumaan Huuhkajista – valmentaja Jonatan Johansson kommentoi Suomen maajoukkueen kohua
- Arsenalille taas uusi loukkaantuminen maajoukkuetauolta
- Antonio Conte kiinnostunut palaamaan Valioliigaan
- Virgil van Dijk ylsi komeaan rajapyykkiin: ”En koskaan uskaltanut unelmoida tällaisesta”
- Englannin maajoukkuedebytantille jättikehut: ”Uskomaton esitys”
- Andy Robertsonille huima saavutus – seuraavana Kenny Dalglish
- Gary Neville, kuka on Man Unitedin huonoin hankinta Sir Alex Fergusonin aikakauden jälkeen?
- Taas loukkaantuminen maajoukkueessa – Englannin keskikenttämies sivussa jopa kaksi kuukautta
- Arsenal kiinnostunut Juventus-tähdestä – hintalappu selvillä
- Erling Haaland loukkaantui
- Erling Haaland loukkaantui
- Jesse Marsch: Manchester City ansaitsee suuren rangaistuksen
- Lähde: Arsenal kiinnostunut Man Unitedin keskuspuolustajasta
- Arsenal kiinnostunut Juventus-tähdestä – hintalappu selvillä
- Kun ei kiinnosta niin ei kiinnosta: Jannik Vestergaard lopetti uransa
- Gary Neville, kuka on Man Unitedin huonoin hankinta Sir Alex Fergusonin aikakauden jälkeen?
- Arsenal pitämässä kiinni huippulupauksestaan
- Lähde: Laitahyökkääjä haluaa jättää Liverpoolin talvella
- Taas loukkaantuminen maajoukkueessa – Englannin keskikenttämies sivussa jopa kaksi kuukautta
- Telegraph: Chelsea Englannin maajoukkuemiehen perässä